Są już pierwsze truskawki z pola. Znamy ceny i odmiany

ZK, ebal
16.06.2014 19:04
Truskawki hanoika

Truskawki hanoika (Fot. Elżbieta Balano)

Sezon na truskawki w pełni. Pojawiły się pierwsze owoce z pola. Sprawdziłyśmy ceny i najpopularniejsze odmiany

W tym roku truskawki pojawiły się wyjątkowo wcześnie. Już na początku maja na bazarach mogliśmy kupić owoce z wysokich tuneli, a niedługo potem - truskawki z gruntu, prowadzone pod osłonami z włókniny. Od dwóch tygodni, można już dostać owoce rosnące na polu bez osłonek. Obecnie, najczęściej spotykane odmiany to Marmolada i Honeoye.

Mały bazarek na Mokotowie. Stragan zastawiony koszykami. Można jeść wzrokiem.

Co to za odmiana? - zagadujemy sprzedawcę. - To "Hanoika", bardzo słodka świetna do podjadania, na przetwory, do wszystkiego, wymienia. Owoc Honeoye jest średniej wielkości, znakomicie przechowuje się w transporcie. Jak zapewnia sprzedawca, jeszcze przez miesiąc będą dostępne w sprzedaży. Cena za kg 3,99 zł. Kupując 2 kg zaoszczędzimy 50 groszy na kilogramie.

Na bazarku na Szmulkach, dużego wyboru nie ma. Króluje Marmolada. Jej owoc jest mięsisty i twardy. Sprzedawczyni sugeruje, że najlepiej nadaje się do mrożenia, długo poleży. Ludzie biorą na sorbety, albo żeby zjeść świeże ze śmietaną z cukrem - mówi. Cena 5 zł za kg.

W ubiegłym roku, oprócz Marmolady, popularnością cieszyły się odmiany Elsanta i poziomkowa. Elsanta świetna do makaronów, a poziomkowa do podjadania.

Zobacz także
  • Podziel się