Fizjoterapeutka podpowiada, jaki jest najlepszy tornister dla dziecka

Zofia Knittel
19.08.2014 15:41
Jaki plecak na książki i przybory szkolne najlepiej kupić? Jak go pakować? Jak sprawdzić, czy nie jest za ciężki. Jak dziecko ma go nosić? O rady dla rodziców poprosiliśmy Zofię Sójkę, fizjoterapeutkę

Wybieramy

Najodpowiedniejsze dla uczniów są tornistry z usztywnieniem na plecach i szerokimi paskami. Obecnie modne są modele w formie kwadratu, ale najzdrowsze są te prostokątne - im szersze, tym lepiej. Na kółkach? Niekoniecznie! Dzieci myślą, że do takiego tornistra mogą włożyć, co chcą, a przecież w szkole są schody. Poza tym plecak na kółkach musi być bardzo dobrze dopasowany do wzrostu, żeby dziecko nie musiało się pochylać do uchwytu, kiedy będzie go za sobą ciągnąć

Pakujemy

Plecak do szkoły powinien być jak najlżejszy. Pilnujmy dzieci, by wkładały do niego tylko to, co niezbędne. Książki, kilka cienkich zeszytów, mały lekki piórnik bez tysiąca gumek, flamastrów czy breloków.

Zakładamy

Szelki powinny być tak dopasowane, aby plecak przylegał do pleców, a nie wisiał na wysokości pośladków. Nie pozwalajmy też dziecku przewieszać tornistra przez jedno ramię.

Ważymy

Żeby sprawdzić, czy plecak nie jest za ciężki, wystarczy unieść go jedną ręką, kiedy dziecko ma go już na plecach. Jeśli dorosły odczuje na dłoni duży ciężar, to znaczy, że dla pleców dziecka także jest to za duże obciążenie.

Zobacz także
  • Podziel się