Śliwki. Sprawdzamy ceny i odmiany

Zofia Knittel
26.08.2014 10:21

Fot. Zofia Knittel

Ceny śliwek na bazarach są podobne do zeszłorocznych. Kilogram kosztuje ok. 4 zł. Owoce są słodkie, smaczne i ponoć nadają się do wszystkiego, tylko... czy to węgierki, czy może cacanska?

Obecnie najbardziej popularną odmianą śliwek na bazarach jest węgierka zwykła oraz węgierka dąbrowicka (4 zł za 1 kg), ale na warszawskim bazarze przy ul. Chełmskiej napotkaliśmy też na węgierkę mieszańca (4 zł) i węgierkę najbolję (4,50 zł), choć właściwa nazwa owoców to cacanska najbolja. W nazewnictwie śliwek nie ma jednak zgodności nawet wśród sprzedawców. - Wszystko to węgierki - twierdzi pan Jerzy. - A gdzie tam, węgierki to tylko te małe! - zaprzecza mu sprzedawczyni ze stoiska obok. Informacji o odmianach śliwek i ich różnicach postanowiliśmy więc szukać poza bazarem.

Jak czytamy na stronie Szkółki Drzew i Krzewów Owocowych i Ozdobnych Małgorzata Witkowska, owoce węgierki zwykłej są owalne, średniej wielkości, ze skórką granatową lub fioletową z niebieskim nalotem. Ich miąższ jest zielonkawo-złocisty i dobrze odchodzi od pestki. Węgierki zwykłe nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i do przetworów czy na susz.

Węgierka dąbrowicka z kolei ma owoce kulisto-owalne i nieco większe. Ich skórka jest ciemnogranatowa z niebieskim nalotem. Miąższ jest koloru zielonkawo-złocistego, odstający od pestki.

Cacanska najbolja też ma owoce duże i granatową skórkę pokrytą intensywnym, niebieskim nalotem woskowym. Miąższ jest zielonożółty i zwarty, o przeciętnym smaku.

Wszystkie odmiany nadają się zarówno na desery, jak i przetwory, o czym zapewniają też sprzedawcy z bazaru. Klienci pozostają jednak sceptyczni i z przetworami wolą jeszcze poczekać. - Na przetwory najlepsze są śliwki wrześniowe - zapewniał nas jeden z nich.

W zeszłym roku w sierpniu ceny śliwek zaczynały się od 3,50 zł za 1 kg i sięgały 6 zł za 1 kg. W pierwszej połowie miesiąca do wyboru mieliśmy jednak również takie odmiany jak cacanska lepotica, opal czy renkloda. Dziś z podobnych śliwek na bazarze była tylko bardzo słodka śliwka hiszpańska po 7,50 zł za 1 kg.

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym polskie śliwki kosztują obecnie od 80 gr do 2 zł za 1 kg, a z importu 3-4,50 zł.

Zobacz także
  • Podziel się