Zakazana pamiątka z wakacji. Czego nie można przywozić z zagranicznych wojaży?

Jolanta Korucu
01.06.2015 16:49
Lotnisko

Lotnisko (Amr Nabil (AP Photo/Amr Nabil, File))

Z krajów unijnych nie można wywozić skór dzikich kotów, wypchanych ptaków drapieżnych i koralowców. Z Chin zakazany jest wywóz publikacji krytykujących władze

Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Chorwacja i Bułgaria - są według Polskiego Związku Turystyki na liście najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. W tych państwach obowiązują unijne przepisy i to one regulują co można, a czego nie można wywozić. Na zakazanej liście są: >> kawior (dozwolony jest tylko 125 g na osobę kawioru z ryb jesiotrokształtnych), >> skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, >> wypchane ptaki drapieżne, >> wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów; >> naturalne medykamenty i produkty lecznicze zawierające pochodne m.in. z niedźwiedzi, pijawek lekarskich, >> koralowce i muszle.

Dywan tylko z certyfikatem

Polacy wyjeżdżają jednak również poza Unię, najliczniej do Turcji i Egiptu oraz Tunezji. Dlatego planując wyjazd, należy sprawdzić przepisy. - Z Turcji nie można wywozić żadnych przedmiotów historycznych, antyków, nawet odłamków skalnych lub ceramicznych. Osoby, które kupiłyby dywan, muszą mieć potwierdzenie zakupu (w przypadku nowych) albo certyfikat wystawiony przez dyrektora muzeum (jeśli rzecz jest stara). Celnicy mogą wymagać od turystów paragonu również wtedy, gdy przedmiot jest wartościowy. W ten sposób sprawdzają, czy towar został kupiony legalnie wymienioną walutą - mówi Klaudyna Mortka z serwisu Wakacje.pl.

Z kolei egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie, choć konfiskatą lub grzywną grozi wywożenie większej ilości leków. Niezgodne z przepisami jest też wywiezienie większej kwoty niż 10 tys. dol. (ok. 37,5 tys. zł). Z Tunezji zaś zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej. Niewydaną gotówkę należy wymienić przed wylotem na dewizy.

Złoto musi zostać w Indiach

Im dalej wyjeżdżamy, tym więcej obostrzeń. Z Indii np. nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (zwłaszcza gadów), skorup żółwi. Turyści próbujący przewozić elementy fauny i flory mogą mieć kłopoty w Meksyku. - Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi. Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Cudzoziemiec wyjeżdżający z Chin nie może wywozić waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze), żywności, roślin, probówek z krwią.

Informacje o przepisach celnych w każdym kraju znajdziecie na polakzagranica.msz.gov.pl (informator Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Dodatkowo np. na stronie www.esky.pl w zakładce "porady dla podróżnych" znajduje się przypomnienie, co można, a czego nie można zabierać na pokład samolotu.

Zobacz wideo
Zobacz także
  • Podziel się