"Jeśli Komorowski chce na odchodne zrobić coś dobrego, powinien zrezygnować z referendum"

Anna Siek
15.06.2015 06:38
Daniel Passent

Daniel Passent (Fot. AG)

"Prezydent Komorowski zakończy swą misję, a my zostajemy z bezsensownym referendum" - ocenił Daniel Passent. Według publicysty "Polityki", kończący kadencje prezydent powinien zrezygnować z pomysłu. Bo decyzja o jego rozpisaniu to "skutek chwili słabości i paniki". A konsekwencje tego pomysłu mogą być bardzo dotkliwe.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDaniel Passent nie ma wątpliwości, że jeśli przyjdzie nam głosować w referendum, to wyniki będą triumfem populizmu. "Pierwsze - forsuje ideę JOW, oddającą okręgi wyborcze na żer najmocniejszym partiom. Kilku popularnych kandydatów, na czele z panem Kukizem, może się dostać do Sejmu, ale większość pozostałych okręgów wpadnie w łapy najsilniejszych partii. Wartościowi kandydaci pozbawieni wsparcia machiny i pieniędzy partyjnych raczej przepadną" - ocenił publicysta na blogu.

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące odejścia od finansowania partii politycznych z budżetu, skutkiem referendum będzie uzależnienie partii "od grup interesów, zwłaszcza tych bogatszych, utrudni kontrolę źródeł finansowania i wykorzystywania pieniędzy".

Zostaje jeszcze najmniej polityczne pytanie, o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika. Jak ocenia publicysta "Polityki", jeśli większość głosujących poprze zmianę - a trudno spodziewać się, żeby było inaczej - z oczu zniknie nam problem "uszczelnienia systemu podatkowego i zapewnienia niezbędnych środków na funkcjonowanie państwa".

"W sumie: bezsensowne referendum, skutek chwili słabości i paniki, z której prezydent Komorowski powinien się wycofać, póki nie jest za późno" - podsumowuje Daniel Passent.

Polska oczami Daniela Passenta? Przeczytaj felietony "Dzieła rozebrane" >>

Zobacz także
  • Podziel się