Dom do 200 m kw., parterowy, z poddaszem, tarasem i garażem - najpopularniejsze projekty domów

Jolanta Korucu
19.06.2015 10:06
Projekt domu parterowego z belkowaniem nad wejściem i dużym tarasem. Wyjątkowa elewacja łącząca płyty betonowe, biały tynk oraz szlachetne drewno tworzy niepowtarzalną oprawę domu. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni umożliwiło wydzielenie bardzo dużej, reprezentacyjnej strefy dziennej

Projekt domu parterowego z belkowaniem nad wejściem i dużym tarasem. Wyjątkowa elewacja łącząca płyty betonowe, biały tynk oraz szlachetne drewno tworzy niepowtarzalną oprawę domu. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni umożliwiło wydzielenie bardzo dużej, reprezentacyjnej... (mat. prasowe HomeKoncept)

Budowa domu w Polsce kosztowała w ubiegłym roku średnio 430 tys. zł. Polacy szukali głównie domów parterowych z poddaszem użytkowym, za to bez piwnicy - wynika z raportu Oferteo.pl, który powstał na podstawie 5,6 tys. zapytań ofertowych oraz pogłębionych wywiadów ankietowych na grupie 328 respondentów

Domy aż w 63,1 proc. budowane były na podstawie gotowych projektów. Ich wybór jest ogromny, ale z pomocą ekspertów wyróżniliśmy kilka cech domów aktualnie najchętniej poszukiwanych przez polskich inwestorów.

Bryła

Polacy wybierają domy o prostej, zwartej bryle sprzyjającej energooszczędności, oparte na planie prostokąta, rzadziej kwadratu. Projekty zdominowała prostota. Zrezygnowano ze zbędnych detali architektonicznych: wykuszy, wieżyczek, lukarn i balkonów - zauważa Anna Bukowiec z Pracowni Projektowej Archipelag.

- Idealny dom powinien jednak posiadać duży, reprezentacyjny taras, który będzie naturalnym przedłużeniem strefy wypoczynkowej - mówi Marcin Śniegowski z biura projektów domów nowoczesnych HomeKoncept.

Technologia

- Domy wznosi się przeważnie w technologii tradycyjnej murowanej z żelbetowymi stropami i tradycyjną drewnianą więźbą dachową - mówi arch. Jarosław Charkiewicz z Domoweklimaty.pl. - Najbardziej popularna jest technologia tradycyjna murowana, uwzględniająca odpowiednią grubość warstw termoizolacyjnych, która podnosi energooszczędność budynku: 20-centymetrowa warstwa styropianu na ściany, 30-centymetrowej grubości wełna w dachu i stropie nad poddaszem oraz 15 cm izolacji termicznej w podłodze na gruncie to już norma - dodaje arch. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej Biura Projektów Archon+.

Elewacja

Dla Polaków liczy się elegancja i ponadczasowość. - Najpopularniejsze są tradycyjne tynki, zazwyczaj w neutralnych, jasnych kolorach, które eksponują coraz chętniej wybierane materiały nowoczesne: szkło, płyty betonowe, stal nierdzewną, aluminium czy też różnego rodzaju płyty elewacyjne. Często stosuje się kontrastujące ze sobą barwy tynków, zestawiając biel z ciemnymi odcieniami grafitu, szarości czy czerni i tworząc na ścianach przestrzenne, geometryczne podziały. Odpowiednie zastosowanie drewna elewacyjnego o ciepłej barwie sprawia, że elewacja zyskuje na naturalności i będzie pięknie komponować się z zielonym ogrodem - opowiada Marcin Śniegowski, właściciel HomeKoncept.

Inwestorzy odważnie czerpią z możliwości, jakie oferuje dzisiejsza moda - łączą kontrastujące barwy, zestawiają ze sobą materiały o odmiennej fakturze: ciepłe drewno z zimnym kamieniem, naturalne materiały z metalem, stal z czystym szkłem. Osoby, które chcą wydać mniej, decydują się na zabawę tynkiem - przełamują zimne odcienie takie jak biel, szarość lub grafit wyrazistym kolorem - mówi Anna Bukowiec z pracowni Archipelag.

Okna

Nowoczesny design to przede wszystkim szerokie, panoramiczne przeszklenia, zapewniające kojący widok na ogrodową zieleń. - Coraz większą popularność zyskują duże powierzchnie przeszkleń, maksymalnie doświetlające wnętrza i otwierające dom na piękny ogród - mówi Marcin Śniegowski.

Widok ma zapewniać wyciszenie. - Okna powinny być ulokowane w zgodzie z kierunkami świata i zmieniającym się nasłonecznieniem. Największe przeszklenia warto skierować na południe, mniejsze na zachód i wschód, najmniejsze na północ - podpowiada Anna Bukowiec.

Liczba kondygnacji

- Najczęściej wybieranymi projektami są klasyczne domy z poddaszem użytkowym, na którym można zaprojektować np. sypialnię, pokój dziecięcy i drugą łazienkę. Jednocześnie zauważalny jest wzrost zainteresowania domami parterowymi. Polacy powoli przekonują się, że umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie i brak schodów przy jednoczesnym zachowaniu przestronnego układu funkcjonalnego to bardzo komfortowe rozwiązania - mówi właściciel HomeKoncept.

Metraż

- Wśród projektów domów parterowych najchętniej wybierane są te o powierzchni od 140 do 160 m kw., natomiast wśród domów z poddaszem użytkowym coraz częściej poszukuje się metrażu przekraczającego 150 m kw. Taka powierzchnia użytkowa domu daje możliwość doskonałego wykorzystania pomieszczeń na poddaszu mimo obecnych skosów - mówi Marcin Śniegowski. Z badań wynika, że metraż nie powinien przekraczać 200 m kw.

Układ

Jest niezwykle ważny. - Najbardziej poszukiwane domy mają wyraźny podział na jasną, przestronną i otwartą strefę dzienną oraz prywatną część z sypialniami domowników. Popularnym rozwiązaniem w projektach domów z poddaszem jest dodatkowy pokój na parterze, który może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego - mówi Marcin Śniegowski.

Polacy coraz częściej wybierają projekty z funkcjonalnymi pomieszczeniami dodatkowymi: spiżarnią, pralnią oraz garderobami przy pokojach. Dużą zaletą jest występowanie tzw. master bedroom, czyli sypialni rodziców z odrębną łazienką i garderobą.

Garaż? Jest niezbędny, najlepiej na dwa samochody. - W najpopularniejszej kategorii domów z użytkowym poddaszem dominuje schemat funkcjonalny charakteryzujący się kilkoma elementami: kuchnia od frontu (najlepiej ze spiżarnią), garaż w bryle domu, dodatkowy pokój na parterze (gabinet, dla dziadka, gościnny) i oczywiście łazienka oraz salon z kominkiem. Przy garażu kotłownia o wymiarach ok. 2x3 m. Na poddaszu trzy sypialnie, łazienka i garderoba. Łączna powierzchnia 120 m kw. W większych domach pojawiają się dodatkowe funkcje: garaż dwustanowiskowy, dodatkowa prywatna łazienka rodziców, pralnia - mówi arch. Jarosław Charkiewicz z Domoweklimaty.pl.

- Polacy zwracają dużą uwagę na symetryczność pomieszczeń - pokoje bez skosów czy nietypowych ścian dają większą łatwość aranżacji - dodaje Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny Dolcan.

Energooszczędność

- To synonim nowoczesności. Coraz częściej sięgamy po projekty z szeregiem energooszczędnych rozwiązań, których ideą jest obniżenie kosztów utrzymania oraz ograniczenie uciążliwego wpływu na środowisko. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnych instalacji, np. pompy ciepła, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) czy też paneli fotowoltaicznych znacznie podnosi efektywność energetyczną budynku i przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania domu w przyszłości - mówi projektant HomeKoncept.

Lokalizacja

- Idealnym kompromisem jest połączenie dużego ogrodu oraz dobrze skomunikowanej inwestycji, pozwalającej na szybkie dotarcie do pracy czy innych punktów infrastruktury - mówi Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny Dolcan.

Cena

To ważny wyznacznik dla klientów. - Projekty gotowe umożliwiają szybkie rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. Koszt projektu kształtuje się już od 1700 zł, cena zależy od metrażu - mówi arch. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej Biura Projektów Archon+.

Zobacz także
  • Podziel się