Żywnościowe niespodzianki - gdzie jest masło w herbatnikach maślanych?

Magda Kłodecka
25.06.2015 12:52

Magda Kłodecka

Ciasteczka maślane bez masła wśród składników? To możliwe i - co zaskakujące - nie ma w tym nic złego

W sklepach Lidl można kupić herbatniki marki własnej Sondey z dużym napisem na głównej stronie opakowania: "Ciastka maślane 32% masła". Jednak na liście składników nie ma ani słowa o maśle; są: mąka pszenna, bezwodny tłuszcz mleczny 26,5 proc., cukier, pasteryzowana masa jajowa, sól.

Gdzie zatem jest masło? Pojawia się poniżej, jako odniesienie do składu, wraz z informacją, że ów bezwodny tłuszcz mleczny "odpowiada 32 proc. masła".

Ale czy nabywca ciastek chce postawić na stole herbatniki "bezwodno-tłuszczowo-mleczne", a nie "maślane"? I czy producent nie łamie w ten sposób prawa, wprowadzając konsumentów w błąd?

Lidl zapewnia, że nie: - Składnik, który widnieje na opakowaniu - "bezwodny tłuszcz mleczny" - nie zawiera wody. Innymi słowy, jest to 100-proc. tłuszcz mleczny. Składnik ten wykorzystywany jest bardzo często w przemyśle cukierniczym, np. przy produkcji czekolad, ciastek, tam, gdzie nie jest wskazane lub nie jest możliwe stosowanie składników zawierających wodę - tłumaczy Anna Biskup z Lidla. Ów bezwodny tłuszcz odpowiada 32 proc. masła o zawartości 82,8 proc. tłuszczu, a więc zgodnego z definicją masła - dowodzi dalej Anna Biskup. Zapowiadanego masła nadal jednak próżno szukać w składzie.

Zastrzeżeń nie ma też wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej w Gdańsku, bo tajemniczy bezwodny tłuszcz mleczny jest po prostu odwodnionym masłem. - Klient, nabywając ciastka, których składnikiem jest bezwodny tłuszcz mleczny, kupuje w istocie ciastka maślane - zapewnia Anna Klecha, naczelnik Wydziału Kontroli Artykułów Żywnościowych i Nieżywnościowych pomorskiego IH-u.

I sprzedawca, i inspektor znają wzór na to, jak przeliczyć bezwodny tłuszcz na zwykłe masło. Za to klient zachodzi w głowę, jak rozgryźć zagadkę i dowiedzieć się, co zje wraz z herbatnikiem. Być może nasza interwencja rozjaśni mu sytuację.

Zobacz także
  • Podziel się