Ile kalorii ma piwo - czy sprzyja odchudzaniu?

kło
10.07.2015 08:16
Ile kalorii ma piwo?

Ile kalorii ma piwo?

Sprawdzałeś kiedyś, ile kalorii ma piwo? Warto, zwłaszcza, że to dość specyficzne kalorie

Zwykle stanowi dodatek: do grilla, do chipsów, do deseru w kawiarni. I często ma tyle samo albo nawet więcej kalorii niż te przekąski.

Ile kalorii ma piwo, a właściwie butelka piwa jasnego? Ta o pojemności 0,5 litra to około 230 kcal dostarczonych organizmowi. Z kolei taka sama porcja ciemnego piwa jest nieco bardziej kaloryczna, czyli zawiera 280 kcal. Jeszcze większą dawkę kalorii dostarczy piwo porter - półlitrowa butelka to 350 kcal lub więcej. Wszystko jednak zależy od zawartości alkoholu (każdy jego gram to 7 kcal), ekstraktu i cukru.

A ile kalorii ma piwo grzane?

Największą bombą kaloryczną zapewne jest piwo grzane, do którego dodaje się nie tylko przyprawy (te akurat sa bezpieczne dla tuszy), ale też miód i ewentualnie pomarańczę. Gdyby więc to wszystko porachować, okaże się, że półlitrowa porcja grzańca to nawet 570 kcal!

Z kolei domowej kufel roboty chmielowego napoju powinien mieć około 250 kcal.

Na pewno więc warto piwa unikać, chcąc zrzucić wagę. Nie dość, że zawiera masę kalorii, to jeszcze w większości są one "bezproduktywne"; to znaczy, że napój nie stanowi szczególnego źródła wartości odżywczych.

Być może już niedługo każdy, kto rzuci okiem na etykietę, będzie mógł policzyć, ile kalorii wypije wraz z jednym piwem, a później kolejnym i jeszcze jednym. Parlament Europejski rozważa bowiem, czy wprowadzić przepis, który nakaże wytwórcom piwa podawać jego kaloryczność.

Zobacz także
  • Podziel się