Jak odetkać ucho. Skuteczne, choć trochę zaskakujące sposoby

jk
12.07.2015 11:17

123rf

Jak odetkać ucho? W zależności od przyczyny pomocne będzie zrobienie inhalacji, żucie gumy lub użycie specjalnych kropli

Masz zatkane uszy? Radzimy jak je odetkać. Jest na to kilka sposobów.

Przy katarze - należy udrożnić drogi oddechowe, bo najpewniej infekcja zaatakowała nie tylko nos, ale przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza, która łączy uszy z nosem. Najszybciej pomogą krople do nosa, inhalacje z olejków eterycznych np. eukaliptusowego.

Podczas lotu - poczucie zatkanych uszu można złagodzić poprzez żucie gumy do żucia lub ssanie cukierków. Tym sposobem produkujemy ślinę, częściej przełykamy, a w konsekwencji szybciej odetkamy uszy.

Przy nadmiarze woskowiny - koniecznie jest oczyszczenie uszu, najlepiej za pomocą specjalnych kropli do zmiękczania woskowiny usznej. Specyfik jest dostępny w aptece bez recepty. Z tego sposobu muszą korzystać zwłaszcza osoby, które np. noszą aparaty słuchowe. Są one narażone na nadprodukcję woskowiny.

Ale uwaga. Jeśli poczucie zatkanych uszu trwa 3- 5 dni i żadna z metod nie przyniosła oczekiwanego skutku, koniecznie należy udać się do lekarza. Ostry nieżyt trąbki słuchowej może wymagać długiego leczenia. Poza tym istnieje ryzyko, że długotrwałe zatkanie ucha doprowadzi do nagłego niedosłuchu. Może mu towarzyszyć szum w uszach.

Zobacz także
  • Podziel się