Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie w Polsce?

pp
01.08.2015 20:00
Praca

Praca (shutterstock)

Średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2014 roku wyniosło 9658 PLN brutto - wskazuje Raport Płacowy Antal 2015. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do 2013 roku

Najwyższe wynagrodzenie pracodawcy oferowali tzw. wyższej kadrze zarządzającej - w 2014 roku wyniosło ono 17 503 zł brutto. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści z dziedziny orawa ze średnią 12 460 zł brutto, a tuż za nimi osoby zajmujące się sprzedażą i marketingiem - w tej dyscyplinie specjaliści i menedżerowie zarabiali średnio 10 380 zł brutto.

Nieznaczne spadki

Mimo iż średnie wynagrodzenie oferowane w 2014 roku okazało się nieco niższe niż w roku poprzednim, tendencje są bardzo pozytywne, gdyż na spadek wynagrodzenia wpływ miały głównie dwa sektory - logistyka oraz bankowość i ubezpieczenia. Branże te, mimo że odnotowały obniżenie oferowanych wynagrodzeń - o 1620 PLN brutto w logistyce i o 280 PLN w bankowości - są w dobrej kondycji.

- Niewielki spadek wynagrodzenia w bankowości wynika przede wszystkim ze zmniejszonej w stosunku do lat poprzednich, rotacji wśród pracowników. Co więcej, sektor ten jest obecnie rynkiem pracodawcy, na którym dostępna jest duża liczba kandydatów. Pracodawcy nie "przepłacają", więc zatrudnianych osób, ale za to oferują ciekawe wyzwania oraz dodatkowe możliwości rozwoju. Warto też pamiętać, że wynagrodzenia oferowane w poprzednich latach przewyższały stawki rynkowe - komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

W logistyce, podobnie jak w sektorze bankowość i ubezpieczenia, główną przyczyną spadku oferowanego wynagrodzenia w 2014 roku w stosunku do roku wcześniejszego, była zdecydowanie większa rotacja wśród specjalistów.

- W 2014 roku menedżerowie w logistyce zmieniali pracę znacznie rzadziej niż specjaliści. Konsekwencją tego średni wskaźnik wynagrodzeń proponowanych w tej branży wydaje się niższy niż w 2013 roku. Mimo rynku kandydata pracodawcy stawiają potencjalnym pracownikom coraz większe wymagania. Co więcej, nie są już skłonni do oferowania znacznie większych wynagrodzeń niż te przewidziane w budżecie - twierdzi Artur Migoń, Dyrektor, Antal Engineering & Operations.

Znaczące wzrosty

Pozytywnie w przyszłość mogą spoglądać osoby pracujące w branżach IT, prawa, HR i SSC/BPO - sektory te odnotowały znaczne wzrosty wynagrodzeń w stosunku do roku 2013. W sektorze Prawa średnie wynagrodzenie brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2014 roku wyniosło 12 460 PLN, czyli niemalże o 2000 PLN więcej niż w poprzednim roku.

-Wynagrodzenia oferowane prawnikom są zdecydowanie wyższe niż w 2013 roku, z dwóch powodów: ze względu na znaczną liczbę rotacji na stanowiskach menedżerskich oraz prężne rozwijanie nowych specjalizacji wśród kancelarii, które chcą powiększać swoje zespoły o nowe linie biznesowe - komentuje Agnieszka Pastuła, menedżer Antal Legal.

Dużym wzrostem wynagrodzeń cieszą się też sektory SSC/BPO i HR - wynagrodzenia brutto wyniosły odpowiednio 7320 PLN oraz 8110 PLN. W porównaniu z poprzednim Raportem Płacowym Antal, wynagrodzenia są wyższe o ponad 2000 PLN w branży SSC/BPO i przeszło 1000 PLN w HR.

"W mojej ocenie wzrost średniego wynagrodzenia w obszarze stanowisk HR związany jest z poprawą koniunktury na rynku polskim i tym, co organizacje mogą zaoferować swoim kandydatom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że świadomość tego, jak ważni w organizacji są ludzie wzrasta, a pracownicy HR, dbający o ten aspekt personalny są coraz bardziej doceniani, co przekłada się na ich wynagrodzenia" - twierdzi Marta Tobiasz, Team Leader Antal HR & Admin.

Sektor IT od wielu lat jest niekwestionowanym rynkiem kandydata, co potwierdzają stałe wzrosty wynagrodzeń w tej branży. W 2014 roku średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom wyniosło 10 220 PLN brutto, co oznacza wzrost o 801 PLN w stosunku do roku poprzedniego.

Zobacz także
  • Podziel się