Wakacje ze znajomymi. Dobry pomysł, czy wtopa?

Agata Piasecka
15.08.2015 09:25
Wakacje

Wakacje (fot. shutterstock.com)

Wyjazd ze znajomymi, z którymi na co dzień lubimy się spotykać i chodzić na imprezy, może okazać się świetnym pomysłem, ale też sprawdzianem dla przyjaźni. Wiele osób wracając z urlopu przestaje odbierać telefony od niedawnych przyjaciół

Fora internetowe i blogi pełne są dyskusji o tym, jakim koszmarem mogą być wakacje ze znajomi. Jedni podkreślają, że od lat jeżdżą z tą samą sprawdzoną grupą i świetnie się razem bawią. Inni opowiadają o tym, jak ich wakacje zamieniły się w koszmar znoszenia cudzych humorów.

- Z wyjazdami na wspólne wakacje jest trochę jak z decyzją o wspólnym mieszkaniu. Bardzo szybko na wierzch wychodzą nasze przyzwyczajenia i różnice - mówi Przemysław Staroń, psycholog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Staroń radzi, by przed wyjazdem zastanowić się na jakim poziomie jest nasza znajomość i czy na pewno jesteśmy gotowi spędzić z kimś dużo czasu. Zwłaszcza że w czasie wakacji mamy konkretne oczekiwania wobec tego jak chcemy spędzać nasz wolny czas i mogą się one różnić od tego jak swój wolny czas widzą nasi znajomi. - Przede wszystkim nie zmuszajmy się do robienia wszystkiego razem. Nie zbierajmy się do wspólnych śniadań i nie czekajmy z obiadem kosztem dobrego samopoczucia któregoś z uczestników wyjazdu. To może tylko popsuć atmosferę - przestrzega psycholog.

Rady przed wspólnym wyjazdem

1. Zastanówmy się, czemu chcemy jechać na wakacje ze znajomymi. Jeśli jednym powodem jest niższy koszt, lepiej od razu sobie odpuścić.

2. Przed wyjazdem porozmawiajmy o tym, jak chcemy spędzić urlop. Lepiej wcześniej poznać preferencje znajomych.

3. Nie wynajmujmy wspólnych pokoi ze znajomymi. To zupełnie pozbawia nas intymności i może spowodować dodatkowe konflikty, gdy np. jedna osoba chce spać, a inna czytać.

Zobacz także
  • Podziel się