Czas pozbyć się złudzeń. Koty nie potrzebują człowieka!

mk
04.09.2015 13:40
Kot

Kot (deser.pl/screenwideo)

Jak ustalili naukowcy z uniwersytetu w Lincoln, dla kotów obecność człowieka nie jest tak istotna w kontekście poczucia bezpieczeństwa, jak jest to w przypadku psów

Podczas badania naukowcy przyjrzeli się relacjom między dwudziestoma kotami a ich właścicielami. Umieszczali zwierzę w nieznanym dla niego środowisku wraz z właścicielem, z osobą obcą lub pozostawione bez nikogo. Oceniane było to, czy kot szuka z człowiekiem kontaktu i czy okazuje stres z powodu nieobecności swojego właściciela. Jak się okazało, badane koty niezbyt przejęły się całym badaniem. Mimo że znajdowały się w zupełnie obcym miejscu, nie trzymały się blisko opiekuna, nie wykazywały zdenerwowania, gdy nie było go w pobliżu i nie widać było większej radości, gdy ów opiekun wracał.

Zwierzęcy behawioryści przekonują jednak, że nie jest to dowodem na to, iż człowiek jest kotu absolutnie obojętny. Koty zwyczajnie są bardziej samodzielne, autonomiczne i w stresujących sytuacjach nie polegają na ludziach. Swoje przywiązanie do człowieka okazują rzadziej i oszczędniej niż psy.

Zobacz wideo
Zobacz także
  • Podziel się