Weź udział w akcji "Adoptuj pszczołę". Idąc na spacer pomożesz naukowcom

mk
09.09.2015 16:18
Pszczoły

Pszczoły (Fot. Łukasz Zandecki / Agencja Wyborcza.pl)

Były hotele dla pszczół, sadzenie drzew i krzewów miododajnych, teraz czas na badania naukowe. Rusza trzecia edycja społecznej akcji ekologów z Greenpeace "Adoptuj pszczołę". Jej celem jest przeprowadzenie spisu pszczół i dzikich owadów zapylających

Aby wziąć udział w akcji, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie "adoptować" dowolną liczbę pszczół (adopcja jednej to koszt 2 zł). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy. Pozwoli on ustalić, w jakiej sytuacji są owady zapylające w Polsce, ile ich jest, co im szkodzi, a co może im pomóc w przetrwaniu. Jeśli uda się zabrać co najmniej 60 tys. zł, powstanie aplikacja na smartfony i tablety, która umożliwi każdemu zainteresowanemu wzięcie udziału w przedsięwzięciu.

- Przykładowo: jesteśmy na spacerze i widzimy trzmiele na kwiatach. Robimy im zdjęcie i oznaczamy miejsce, w którym trafiliśmy na owady, a następnie wysyłamy za pomocą aplikacji. Fotografie trafią do bazy danych, będą analizowane przez naukowców i na ich podstawie powstanie mapa rozmieszczenia różnych gatunków zapylaczy w Polsce - zapowiada Marianna Hoszowska z Greenpeace Polska. Jeśli organizatorzy zbiorą kolejne 60 tys. zł, w całym kraju powstanie szesnaście kwiecistych rabat, które będą pod stałym okiem kamer i czujników meteorologicznych, co umożliwi dokładną obserwację przylatujących tam owadów. W przypadku adoptowania 90 tys. pszczół (180 tys. zł), naukowcy przeprowadzą testy m.in. pyłków i nektarów, którymi odżywiają się owady.

Dzięki dotychczasowym akcjom "Adoptuj pszczołę", w 16 miastach Polski powstało m.in. sto hoteli dla owadów zapylających, udało się także odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej i zasadzić drzewa i krzewy miododajne.

 
Zobacz także
  • Podziel się