Dlaczego koty boją się ogórków? Sprawdzamy!

an, tad
20.11.2015 13:21
Kot i ogórek

Kot i ogórek

Na YouTube roi się od nagrań kotów, które... boją się ogórków. Właściciele zwierzaków podchwycili nowy trend i zaczęli sprawdzać, jak ich pupile zareagują, gdy znajdą się w pobliżu tego popularnego warzywa

Dlaczego tak się dzieje? Czy koty rzeczywiście boją się ogórków? A może to tylko mit?

- Myślę, że ta reakcja spowodowana jest zwyczajnie znalezieniem nowego obiektu w ich otoczeniu, co powoduje zaskoczenie i nieufność. Koty są ostrożne w stosunku do wielu przedmiotów, które znajdą się na ich drodze - wyjaśnia dr Roger Mugford, specjalista od zachowań zwierząt. - A co w sytuacji, gdyby był to niepozornie wyglądający wąż? Myślę, że nie chodzi tu wyłącznie o ogórki, równie dobrze mogłaby być to plastikowa ryba, maska lub sztuczny pająk - dodaje.

Zdaniem autora książki "Myśl jak kot" - Pama-Johnsona Benneta, "koty w zdecydowanej większości w miejscu, w którym spożywają pożywienie pragną odczuwać komfort i spokój. W sytuacji, gdy ich właściciele podczas jedzenia nagle położą obok nich ogórka, koty są zdezorientowane i próbują odejść od dziwnego dla nich przedmiotu na bezpieczny dystans, obserwując z odległości dalszy rozwój sytuacji."

Jill Goldman, inny zwierzęcy behawiorysta wyraził się o całej sytuacji krytycznie. - Świadome narażanie zwierząt na stres to rzecz bardzo szkodliwa. Jeśli ktoś robi takie rzeczy tylko dla zabawy, myślę, że należy się zastanowić nad tym, kto tu właściwie zachowuje się jak przysłowiowe zwierzę - powiedział. W tej sytuacji, posiadacze kotów zobowiązani są do jednego. Gdy tylko przeczytają ten artykuł, powinni spojrzeć prosto w oczy swojemu kotu, mówiąc: "Nigdy nie położę obok Ciebie ogórka".

Zobacz także
  • Podziel się