Z lek. wet. Anną Wawrzyniak z przychodni weterynaryjnej Smartvet w Katowicach rozmawiał Marcin Kozłowski
Człowiek na samą myśl o zimie już się trzęsie. A jak jest z psami?
Zależy to od rasy. Niektóre psy takie jak np. malamuty, husky, owczarki, kochają zimę, śnieg i są odpowiednio zabezpieczone przed chłodem w postaci podszerstka, futra. Są też psy, o które zimą zdecydowanie bardziej powinniśmy zadbać, np. chihuahua, yorki, pudelki, maltańczyki. Jeśli natomiast zwierzę mieszka na zewnątrz w budzie, niezależnie od rasy powinniśmy dostosować ją do niskich temperatur, ocieplić lub najlepiej zabrać psa do domu.
Pada śnieg, jest minus kilkanaście stopni. Zakładać psu sweter, bluzę?
Jeśli widzimy, że zwierzę marznie, całe się trzęsie, trzeba to rozważyć i kupić ubranko. Zdarza się jednak, że zwierzę, mimo tego, że jest mu zimno, nie znosi zakładania czegokolwiek. Wtedy nie mamy wyjścia - musimy ograniczyć długość i liczbę spacerów.
To może nałożyć zwierzęciu taki sweter "na siłę"?
Czasami przy takim podejściu pies protestuje i wcale nie chce wyjść. Nie zawsze zdaje to egzamin, właściciele muszą toczyć ze swoim pupilem sporą walkę i to często nie ma sensu.
Czy powinienem kierować się czymś szczególnym kupując zwierzakowi sweter? Materiał ma znaczenie?
Decyzja należy do właścicieli, muszą dopasować to do wielkości psa, budowy ciała, warto też poprzymierzać. Można też uszyć samemu, robi tak wiele właścicielek.
A co z łapami? Zakładamy psu specjalne buty/skarpety?
Buty stosowane są w przypadku, gdy łapy są chore lub zwierzę jest po zabiegu. W innych sytuacjach nie polecałabym tego, psy nie czują się w tym swobodnie, nie jest to dla nich naturalne. Zamiast tego zachęcałabym do stosowania specjalnych maści ochronnych, są dostępne u weterynarzy i w sklepach zoologicznych. A to ze względu na to, że chodniki zimą zwykle posypywane są solą, która drażni opuszki łapek. Po przyjściu ze spaceru myjemy psu łapki w ciepłej wodzie.
Zmieniamy zwierzęciu dietę na zimę?
Karmimy tak samo, pora roku nie ma większego znaczenia.
Koty również wymagają zimą szczególnej uwagi?
Jeśli kot przebywa na stałe w mieszkaniu i zasadniczo nie wychodzi na zewnątrz, musimy jedynie uważać, by go nie wychłodzić, nie zostawić w jakimś przeciągu. Nie wietrzmy kota razem z pokojem, bo potem może się przeziębić. W przypadku kotów wychodzących, świetnie sobie radzą zimą. Nie zakładajmy im żadnych ubrań, bo dla nich najważniejszym celem będzie po prostu jak najszybsze pozbycie się tej rzeczy.
Jak wygląda przeziębienie zwierzaka?
Przeziębionemu zwierzęciu może ciec z nosa i z oczu, może kaszleć, zimą często trafiają do mnie zwierzaki z takimi dolegliwościami. Nie wolno tego lekceważyć, bo przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc. Warto zaznaczyć, że z tego powodu bardzo ważne są regularne szczepienia profilaktyczne. Zwierzę, które zimą się przeziębi, ma obniżoną odporność. w wyniku czego może pojawić się u niego groźna zakaźna choroba.