Rzuć palenie. Dla dobra swoich zwierząt

mk
29.12.2015 21:00
Kot

Kot (Fot. Waldemar Gorlewski)

Naukowcy z University of Glasgow wykazali, że pies lub kot przebywający wśród ludzi palących papierosy jest bardziej narażony na poważne problemy zdrowotne, w tym groźne nowotwory

Bierne palenie wywołuje negatywne skutki nie tylko wśród osób towarzyszących palaczom. Dotyczy to także domowych zwierząt, które nie zawsze mają możliwość ucieczki przed papierosowym dymem unoszącym się w pomieszczeniu. Naukowcy dowodzą, że bierne palenie dla domowych zwierząt oznacza m.in. problemy z nadwagą (szczególnie dla zwierzaków po kastracji) i groźbę wystąpienia nowotworów, m.in. chłoniaka.

Na negatywne konsekwencje bardziej od psów narażone są koty, a to ze względu na swoją szczególną dbałość o futro - wylizując je wprowadzają do organizmu większą ilość groźnych dla zdrowia związków chemicznych.

Naukowcy przekonują, że nie wystarczy unikać palenia w pobliżu zwierząt lub ograniczać liczbę wypalanych papierosów - pies lub kot i tak jest narażony na kontakt z substancjami zawartymi w papierosie i unoszącymi się wraz z papierosowym dymem. Najlepiej więc rzucić palenie całkowicie.

Zobacz także
  • Podziel się