Znęcano się nad tobą w szkole? W dorosłości możesz mieć problemy ze zdrowiem

mk
31.12.2015 18:00

pexels.com

Naukowcy z Metropolitan State University of Denver udowodnili, że przypadki maltretowania ze strony szkolnych kolegów mają swoje konsekwencje także w dorosłym życiu. Wyniki badań opublikowano w naukowym magazynie ?Journal of Adolescent Health?

Badacze przeanalizowali dane z ankiet przeprowadzonych na ponad 600 Kanadyjczykach w wieku między 12. a 19. rokiem życia. Ankiety przeprowadzano kilkukrotnie między 2003 a 2014 rokiem. Uczestnicy musieli odpowiadać na pytania dotyczące m.in. tego, jak często byli popychani przez rówieśników i jak często rozpowiadano o nich kłamstwa. Później ankietowani musieli zaznaczyć częstotliwość występowania problemów zdrowotnych, takich jak bóle, zawroty głowy lub bezsenność.

Naukowcy wywnioskowali, że psychiczne i fizyczne znęcanie się w dzieciństwie prowadzi do późniejszych nagłych lub długotrwałych problemów ze zdrowiem, które mogą pojawiać się jeszcze przez lata po skończeniu szkoły.

Szkolne maltretowanie może wywołać w efekcie depresję, stany lękowe, choroby somatyczne czy obniżone poczucie własnej wartości.

Poprzednie badania na ten temat wskazywały, że 8-letnie dzieci, nad którymi się znęcano, są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń psychicznych.

Zobacz także
  • Podziel się