Kto w niedzielę dostanie Oscara? Oto nasze typy

Maja Staniszewska
25.02.2016 20:01
Oscary

Oscary (DON EMMERT)

Niedzielnej ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nie uda się przebić tej z ubiegłego roku, podczas której kibicowaliśmy ?Idzie? i pierwszy raz w historii patrzyliśmy, jak polski film dostaje Oscara. Ale to nie znaczy, że będzie nudno.

Zanim poznamy odpowiedzi na te pytania, pobawmy się w oscarowe typowanie. Kto moim zdaniem dostanie Oscara w najważniejszych kategoriach, a kto go dostać powinien?

Najlepszy Film

Nominowanych w tym roku jest osiem filmów, w tym tak różne, jak rozpędzona wizja wyjątkowo nieprzyjemnej przyszłości, czyli "Mad Max: Na drodze gniewu" i delikatny melodramat "Brooklyn". Oscara dostanie jednak "Zjawa", brutalna opowieść z czasów zdobywania Dzikiego Zachodu. A powinien dostać "Spotlight", poruszający dramat o zakłamaniu Kościoła, który zamiast wspierać ofiary księży pedofilów, ukrywał sprawców i kupował milczenie pokrzywdzonych, co ujawnili bohaterowie filmu - dziennikarze "Boston Globe".

Najlepsza Aktorka

Rywalizują ze sobą Jennifer Lawrence ("Joy"), nominowana już po raz czwarty w karierze 25-latka, oraz 70-letnia Charlotte Rampling ("45 lat"), dla której to będą pierwsze Oscary. Stawkę uzupełniają Cate Blanchett ("Carol"), Brie Larson ("Pokój") i Saoirse Ronan ("Brooklyn"). Wygra i wygrać powinna Brie Larson, której wreszcie dano szansę, by pokazała, jak wielki ma talent (o jej filmie "Pokój" piszemy na str. 8).

Najlepszy Aktor

Wydaje się, że w tej kategorii jest tylko jeden nominowany - Leonardo DiCaprio ("Zjawa"). To już jego piąta nominacja, a miejsce na kominku wciąż puste. Czy zapełni się w poniedziałkowy poranek? Według plotek nie wszyscy głosujący są fanami jego roli, niektórych może też zniechęcać presja wywierana przez wielbicielki aktora w internecie. DiCaprio jednak statuetkę dostanie. Jego jedynym prawdziwym konkurentem jest Eddie Redmayne, który w "Dziewczynie z portretu" wcielił się w transseksualnego artystę. Gdyby wygrał, zostałby trzecim aktorem w historii, który dostał Oscara za główną rolę dwa lata z rzędu.

Aktorka Drugoplanowa

Wyciągnięta przez Quentina Tarantino z zapomnienia Jennifer Jason Leigh ("Nienawistna ósemka") i stała bywalczyni Oscarów Kate Winslet ("Steve Jobs") mają konkurencję w osobach Rooney Mary ("Carol"), Rachel McAdams ("Spotlight") i Alicii Vikander ("Dziewczyna z portretu"). Oscara zapewne dostanie Winslet, co ucieszy miłośników "polskich akcentów" - gra bowiem Joannę Hoffman, córkę reżysera Jerzego Hoffmana. Powinna go dostać Vikander za zniuansowaną kreację żony, której miłość dodaje sił mężowi pragnącemu zmienić płeć.

Aktor Drugoplanowy

Aktorów jest pięciu, ale zwycięzca będzie jeden. Nie dlatego, że zagrał najlepiej. Ale dlatego, że zagrał legendę. Christian Bale ("The Big Short"), Tom Hardy ("Zjawa"), Mark Ruffalo ("Spotlight") i Mark Rylance ("Most szpiegów") pewnie zresztą wstaną z miejsc, by oklaskiwać odbierającego statuetkę Sylvestra "Rocky'ego" Stallone ("Creed: Narodziny legendy").

Najlepszy Reżyser

Akademia wybierze zapewne autora "Zjawy" Alejandro G. Inarritu, który dostanie drugiego Oscara z rzędu. Jednak jego film jest zimny jak śniegi, przez które brnie główny bohater. A powinna wybrać Toma McCarthy'ego, który swój film - "Spotlight" - nakręcił całym sercem.

88. gala Oscarów na żywo w nocy z 28 na 29 lutego, o godz. 1.55 w Canal+, skrót we wtorek 1 marca o godz. 21

Zobacz także
  • Podziel się