26-latce przeszczepiono macicę. Będzie mogła mieć dziecko

Anita Karwowska
29.02.2016 18:27

MY.CLEVELANDCLINIC.ORG

USA jest piątym krajem, w którym przeprowadzono udaną transplantację macicy. Dzięki operacji 26-letnia kobieta będzie mogła urodzić dziecko.

Kontrowersyjna transplantacja

Zanim przeszczep macicy stał się szansą dla bezpłodnych kobiet, jeszcze przed II wojną światową pionierskiej transplantacji poddana została Lili Elbe, duńska transseksualistka, która przeszła operację zmiany płci w miejskim szpitalu ginekologicznym w Dreźnie. W wyniku komplikacji trzy miesiące po operacji Lili jednak zmarła.

Dziś do tematu przeszczepiania macicy transplantolodzy podchodzą z dystansem. Nie jest to operacja ratująca życie (tak jest w przypadku większości transplantacji), ale mająca na celu umożliwienie pacjentce urodzenie dziecka w przypadku, gdy nie ma własnego narządu (schorzenie, która dotyka jedną na 4,5 tys. kobiet) lub macica w wyniku choroby została usunięta.

Do tej pory pojedyncze zabiegi tego typu wykonali chirurdzy w Szwecji, Chinach, Turcji i Arabii Saudyjskiej. W 2014 r. przyszło na świat pierwsze dziecko kobiety z przeszczepioną macicą. Niespełna dwukilogramowy chłopiec jako wcześniak urodził się w Szwecji. 36-letnia matka przeszła transplantację rok wcześniej. Narząd został pobrany od 61-letniej dawczyni.

Po zabiegu kolejna operacja

Władze szpitala w Cleveland, którego zespół przeprowadził pierwszą tego typu transplantację w USA, dały zgodę na wykonanie dziesięciu zabiegów w ramach medycznego eksperymentu.

O pierwszej pacjentce amerykańskich chirurgów wiadomo niewiele. Ma 26 lat, zabieg zniosła dobrze. Musi odczekać rok, zanim będzie mogła zajść w ciążę. W tym czasie będzie przyjmować leki immunosupresyjne, które mają ochronić przeszczepiony organ przed odrzuceniem. Później czeka ją zapłodnienie metodą in vitro (komórki jajowe od niej i nasienie od partnera zostały pobrane przed transplantacją i czekają zamrożone). Kobieta będzie mogła urodzić maksymalnie dwójkę dzieci, potem macica zostanie usunięta.

Zobacz także
  • Podziel się