Jak uchronić się przed wirusem Zika? Niebezpieczna choroba dotarła już do Europy

Anita Karwowska
29.02.2016 18:40
Recife, Brazylia. Opryski przeciw komarom, które przenoszą wirus Zika

Recife, Brazylia. Opryski przeciw komarom, które przenoszą wirus Zika (UESLEI MARCELINO/REUTERS)

Niebezpieczny wirus dotarł już do Europy. Epidemiolodzy ostrzegają, że groźny jest nie tylko dla kobiet w ciąży

We Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogą płciową - poinformowała francuska minister zdrowia Marisol Touraine. To kolejny zaobserwowany przypadek, po podobnych tego typu w Stanach Zjednoczonych, potwierdzający wcześniejsze przypuszczenia, że wirus przenosi się drogą płciową.

Zakażona kobieta mieszka w aglomeracji paryskiej, odbyła stosunek seksualny bez zabezpieczenia z mężczyzną, który wrócił z Brazylii. Kobieta nie jest w ciąży i czuje się dobrze - zapewniła dziś Touraine.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, za niemal 100 proc. zarażeń chorobą odpowiada ukąszenie komara z rodziny Aedes aegypti. Ale w literaturze fachowej wspomina się też o zakażeniach drogą płciową. Dlatego Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) radzi, aby zakażeni używali prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych. Amerykański Czerwony Krzyż wezwał także potencjalnych dawców krwi powracających z krajów objętych epidemią, aby przez co najmniej 28 dni wstrzymali się z oddaniem krwi.

Problem z wirusem mają też organizatorzy letniej Olimpiady w Brazylii, w której doszło do największej liczby zakażeń. Komitet przygotowujący igrzyska zasugerował ekipom narodowym, by wyłożyły pieniądze na moskitiery do pokojów, które będą zajmować sportowcy.

Co warto wiedzieć i jak się chronić

*** Do zakażenia może dojść przez ukąszenie komara, przez nasienie (wirus utrzymuje się w nasieniu nawet przez 3 tygodnie) i przez krew zakażonych. We krwi utrzymuje się przez blisko tydzień i może się przenieść do innego komara, jeśli zakażony zostanie w tym czasie ukąszony. Nie ma na razie szybkich i ogólnodostępnych testów, wykrywających wirusa.

*** 60-80 proc. zakażeń rozwija się bez objawów; okres inkubacji choroby trwa od 3 do 12 dni;

*** W przypadku wystąpienia objawów najczęściej są nimi: gorączka, wysypka grudkowa, bóle

stawów i mięśni, bóle głowy, zapalenia spojówek. Objawy ustępują maksymalnie po tygodniu;

*** Wirus jest stosunkowo słabo poznany. Nie ma leku ani szczepionki przeciw wirusowi. Naukowcy nad nią pracują, ale na efekty poczekamy co najmniej pół roku;

*** Najlepszą ochroną jest zapobieganie ukąszeniom przez komary, w przypadku kontaktów seksualnych prezerwatywa;

*** Zakażenie nim nie jest śmiertelne ani nawet poważne dla dorosłej osoby, ale jeśli dojdzie do zakażenia płodu, powoduje u dziecka małogłowie;

*** Zakażenia płodu - jeśli do zakażenia wirusem Zika dojdzie w czasie ciąży, może zostać ono przekazane dziecku (Od początku 2015 r. w Brazylii poinformowano o 3174 przypadkach narodzin dzieci z małogłowiem, ponad 40 dzieci zmarło. Dla porównania, we wcześniejszych latach notowano po sto kilkadziesiąt przypadków małogłowia rocznie.)

*** Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla osób podróżujących w rejony występowania wirusa Zika. Powinny one: stosować środki odstraszające komary - repelenty; regularnie powtarzać aplikowanie repelentu, przede wszystkim po kąpieli oraz w warunkach dużej wilgotności; zakładać odzież osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia (np. ubrania z długimi nogawkami, długimi rękawami); stosować mechaniczne bariery przeciwko komarom w oknach i drzwiach, które zmniejszają ryzyko przedostania się owadów do domów (np. siatki na owady lub moskitiery); w przypadku wystąpienia objawów choroby w ciągu 21 dni po powrocie z rejonów zagrożenia trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o odbytej podróży; kobiety ciężarne powinny poinformować personel prowadzący ciążę o podróży odbytej w rejon występowania wirusa Zika.

Zobacz także
  • Podziel się