Studenci pogrążeni w depresji. Alarmujące wyniki badań

jk
03.03.2016 11:50
Depresja

Depresja (Fot. Shutterstock)

Na co skarżą się studenci? Na wyścig szczurów, na chroniczny smutek, poczucie pustki, fobie, zaburzenia jedzenia, na lęk przed tym, co ich w życiu czeka - donosi "Newsweek". Tygodnik dotarł do wyników dwuletnich badań, w których wzięło prawie czterysta młodych osób ze studiów dziennych, z ośmiu uczelni we Wrocławiu.

O tym, że kondycja psychiczna studentów jest dziś słaba dowiadujemy się z obronionej niedawno na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu pracy doktorskiej psycholog Marty Zagdańskiej. Doktorat poprzedziły dwuletnie badania naukowiec. Wzięło w nich udział prawie czterysta młodych osób ze studiów dziennych, z ośmiu uczelni we Wrocławiu - czytamy w tygodniku "Newsweek".

Badacz przyznaje, że studia to czas, w którym ujawniają się u młodych ludzi poważne zaburzenia: schizofrenia i choroba dwubiegunowa. Ale też nerwice i depresja. Zaburzeniom sprzyjają nieznane wcześniej młodym napięcia: zmiana środowiska (często połączona z wyprowadzką z domu), inny niż licealny system pracy, szczególnie nerwówka, związana z sesją i egzaminami.

Jak donosi tygodnik jeszcze dekadę temu w gabinecie doktora Skalskiego student był rodzynkiem, a dziś to czasem połowa jego pacjentów. Skarżą się na wyścig szczurów, na chroniczny smutek, poczucie pustki, fobie, zaburzenia jedzenia, na lęk przed tym, co ich w życiu czeka.

Badania Zagdańskiej, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, to pierwszy tak duży projekt, poświęcony psychice studentów w Polsce. Mógł mieć większy zasięg, ale nie wszystkie uczelnie zdecydowały się jednak na współpracę z naukowcem. - W realiach akademickich zdrowie psychiczne to wciąż temat niewygodny - zauważa Zagdańska w "Newsweeku".

  • Podziel się