Ta wiedza ci się przyda. 4 błędy, które nieświadomie popełniasz na rozmowie kwalifikacyjnej

mk
16.03.2016 09:02
Rozmowa kwalifikacyjna nie należy do łatwych spotkań. Cztery proste wskazówki mogą sprawić, że znacznie zwiększymy szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Zebrał je ekspert ds. rekrutacji Richard Moy i opublikował na portalu Muse.com

1. Masz ze sobą tylko jeden egzemplarz CV

Na spotkaniu może pojawić się kilka osób - nie tylko pracownik firmy odpowiedzialny za rekrutację, ale również np. szef działu, do którego miałaby trafić zatrudniona osoba. Teoretycznie powinni dysponować dokumentami przesłanymi przez kandydata wcześniej drogą e-mailową, trzeba być jednak przygotowanym na to, że o nie poproszą. Dobrze jest mieć wtedy kilka skserowanych egzemplarzy, by każda z osób otrzymała swój własny.

2. Rekruter w ogóle cię nie interesuje

Rozmowa kwalifikacyjna to nie jest spotkanie towarzyskie, niemniej jednak kandydat powinien wykazać chociaż minimalne zainteresowanie osobą, z którą rozmawia. Rekruter ocenia przecież potencjalnego pracownika nie tylko przez pryzmat zawodowych kompetencji, ale również tego, czy jest to ktoś, z kim chciałaby/chciałby spotykać się na co dzień. Pozwól więc sobie na to, by aktywnie uczestniczyć w rozmowie i dowiedzieć się więcej na temat osoby, z którą rozmawiasz.

3. Zadajesz pytania w nieskończoność

Na końcu rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj pada formułka "masz jakieś pytania?". Dobrze jest więc wykorzystać ten moment na rozwianie różnych wątpliwości. Można jednak przesadzić zadając zbyt wiele pytań i sztucznie wydłużając spotkanie - weź pod uwagę, że rozmowa z tobą nie jest jedynym zadaniem, które rekruter wykonuje tego dnia. Nie chodzi o to, by rozmowa była długa, ale dynamiczna i efektywna. Dopiero wtedy pozostawisz po sobie dobre wrażenie.

4. Pozwalasz sobie na niestosowne żarty

Nawet jeśli atmosfera na spotkaniu jest dość nieformalna, nie wolno przekraczać pewnej granicy i rzucać kąśliwe uwagi lub mało zabawne żarty. Nie komentuj zatem np. wystroju pomieszczenia, w którym się obecnie znajdujesz (sugerując, że jest kiczowate lub przestarzałe), nie mów o tym, że liczysz na współpracę w gronie "ładnych koleżanek" lub "przystojnych panów". Czasem warto ugryźć się w język.

Więcej o:
Zobacz także
  • Podziel się