Trenujesz? Jedz codziennie czekoladę!

mk
25.03.2016 09:42
Gotowa czekolada - znakomicie smakuje na przykład w towarzystwie czerwonego wina.

Gotowa czekolada - znakomicie smakuje na przykład w towarzystwie czerwonego wina. (Fot. Manufaktura Czekolady Chocolate Story)

O dobroczynnym wpływie czekolady na zdrowie mówi się od dawna, jednak naukowcy z Kingston University w Wielkiej Brytanii udowadniają, że może wspomagać... sportowców

Badania opublikowane w "Journal of the International Society of Sports Medicine" pokazują, że niewielka dzienna porcja ciemnej czekolady może poprawić wyniki i wytrzymałość rowerzystów.

Naukowcy poprosili o udział w badaniu dziewięciu rowerzystów - amatorów. Przez dwa tygodnie musieli zjadać codziennie 40 gramów czekolady. Kilku z nich jadło czekoladę białą, a pozostali ciemną. Aby nie doszło do ewentualnego przybrania na wadze, rowerzyści uwzględnili czekoladę w planowaniu swojej diety.

Jak się później okazało, rowerzyści, którzy zjadali ciemną czekoladę, lepiej wypadali w testach sprawnościowych. Ich organizm zużywał mniej tlenu, byli w stanie trenować dłużej i intensywniej. Podczas dwuminutowej jazdy byli w stanie przejechać dłuższy dystans.

Różnica była co prawda niewielka (osoby jedzące ciemną czekoladę przejechały o jedną dziesiątą mili więcej), ale i tak zdaniem naukowców to dowód na to, że sportowcy powinni wymienić ulubione słodycze właśnie na czekoladę.

Tajemnica tkwi najprawdopodobniej w zawartych w ziarna kakaowca flawanolach, które m.in. wspomagają przepływ krwi w organizmie i zapobiegają nadciśnieniu. Poprzednie badania wykazały, że czekolada działa korzystnie na obniżenie stresu i stan skóry.

Zobacz także
  • Podziel się