Cztery dni niezwykłej żydowskiej muzyki. Zapraszamy na koncerty

Konrad Wojciechowski
10.04.2016 15:48
Bum Bum Orkestar

Bum Bum Orkestar (MAT . PRASOWE)

Od czwartku do niedzieli w ramach Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska polscy artyści zmierzą się z tradycją muzyki klezmerskiej i przedwojennych kantonów. Zagrają m.in. Klezmafour, Bum Bum Orkestar i zagraniczni goście z grupy Rotfront

W dniu otwarcia festiwalu, w czwartek, organizatorzy zapraszają na dwa wydarzenia do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Muzyczną drogę przez Besarabię wytyczy Marcin Olak i jego kwartet. Polscy jazzmani dotarli do źródeł słodko-gorzkich melodii muzycznych i teraz chcą je zaprezentować w uwspółcześnionej formie. Ci, dla których wycieczka po Besarabii wyda się zbyt krótka, będą mogli po koncercie kupić płytę "Bessarabian Journey" i potraktować jak muzyczny przewodnik. Czwartkowy wieczór zakończy występ Michała Jacaszka, który z trójką wokalistów z Vocal Varshe zaprezentuje elektroakustyczny projekt.

W piątek organizatorzy zapraszają na dwa koncerty, tym razem do Palladium. Wystąpią laureaci festiwalu Nowa Tradycja, czyli kilkuosobowy Bum Bum Orkestar, który żywiołowo zorkiestruje muzykę polską, bałkańską i klezmerską. Na deser zagra grupa Klezmafour, która łączy folk z elektroniką czy - jak kto woli - zderza tradycję z nowoczesnością.

Sobotnia odsłona Nowej Muzyki Żydowskiej - także w Palladium - przyniesie koncert zagranicznej gwiazdy. Rotfront to międzynarodowy kolektyw o ukraińsko-węgierskich korzeniach, którzy rozwiąże muzyczny worek z różnościami. Usłyszymy reggae, ska, hip-hop, ale też muzykę klezmerską i - co najważniejsze - wszystkie te puzzle będą do siebie pasować jak ulał.

Na koniec, w niedzielny wieczór, organizatorzy festiwalu zapraszają do Synagogi im. Nożyków na show w wykonaniu DJ Lenara. Artysta przy użyciu tricków montażowych i nowych pomysłów aranżacyjnych oraz przy wsparciu dwojga wiolonczelistów (Edyta Czerniewicz i Mikołaj Pałosz) pochyli się nad archiwalną muzyką przedwojennych kantorów i odciśnie na niej dzisiejsze piętno.

Wstęp na niedzielny koncert (start o godz. 20) za okazaniem bezpłatnych zaproszeń do zdobycia u organizatora. Bilety jednodniowe na pozostałe wydarzenia (koncerty zaczną się o godz. 19) w cenie 30 zł.

Zobacz także
  • Podziel się