Ich włosy mają dwa metry. Zobacz, dlaczego!

Marianna Fijewska
12.04.2016 12:27
Reuters

Reuters

Włosy kobiet z plemienia Yao mierzą nawet 2 metry. Chinki ścinają je tylko raz w życiu, gdy kończą 16 lat - wtedy stają się kobietami, a każda z nich zaczyna szukać męża. W sobotę (09.04) w wiosce Huangluo odbyła się uroczysta ceremonia ścinania włosów.

Japońska wieś Huangluo, znana jako Wioska Długich Włosów, zamieszkana jest przez rodziny z plemienia Yao. To miejsce zapisane zostało w Księdze Rekordów Guinessa, jako pierwsze i jedyne na ziemi, którego mieszkanki noszą tak długie włosy. Chinki z plemienia Yao mogą obciąć je jedynie raz w życiu, gdy skończą 16 lat. Zgodnie z tradycją plemienia, właśnie wtedy dziewczynki wkraczają w dorosłość i są gotowe na zamążpójście.

Jeszcze do 1987 roku mieszkanki Huanghluo nie miały łatwego życia. Ich włosy uznawane były za coś niezwykle intymnego i świętego. Do czasu gdy kobieta wyszła za maż jej włosy mogła oglądać jedynie najbliższa rodzina, później - maż i dziecko. Jeśli przez przypadek obcy mężczyzna zobaczył kobietę bez nakrycia głowy, jej rodzina musiała przyjąć go do domu i traktować jak szwagra, przez okres trzech lat. Ten nakaz miał uchronić Chinki przed podglądaczami.


Surowy zwyczaj przestał obowiązywać prawie 30 lat temu, co chętnie wykorzystują turyści, którzy fotografują kobiety, szczególnie podczas miesięcy letnich i jesiennych, kiedy te myją włosy w pobliskiej rzecze Jinjiang.

Sposób, w jaki kobieta z plemienia Yao wiąże włosy, zależy od jej statusu społecznego:
młoda i niezamężna Chinka musi zasłaniać je czarną chustą. Gdy wyjdzie za mąż będzie mogła odsłonić włosy i zapleść dwa warkocze, a kiedy urodzi dzieci- zacznie owijać je wokół głowy, niczym turban.

W Huangluo żyje ponad 100 kobiet z plemienia Yao. Średnia długość ich włosów wynosi 1,70 metra, a rekordowe długości przekraczają nawet 2 metry. Plemię wierzy, że długie włosy przynoszą długie życie, pełne szczęścia i bogactw.

Zobacz także
  • Podziel się