Fryderyki 2016. Kto otrzyma najważniejszą muzyczną nagrodę roku?

Konrad Wojciechowski
19.04.2016 21:00
Dawid Podsiadło w Lejdis&Dżentelmen!

Dawid Podsiadło w Lejdis&Dżentelmen! (Fot. mat. prasowe)

W środę po raz 22. najlepszym wykonawcom zostaną wręczone Fryderyki. Podczas gali w Teatrze Polskim wystąpią m.in. Jean Michele Jarre, Mela Koteluk i Hey. Najwięcej nominacji otrzymał Kortez, który ma szansę na Fryderyka w aż czterech kategoriach ("debiut roku", "album roku pop", "utwór roku", "teledysk roku").

Z walki o kilka statuetek nie zrezygnuje również Dawid Podsiadło - jego piosenka "W dobrą stronę" trafiła do puli pięciu najlepszych utworów ubiegłego roku, obok m.in. "Wojenki" Lao Che i "Nieprawdy" Ani Dąbrowskiej.

 

Wśród debiutantów - poza Kortezem - wysoko jest notowany Leski i Mary Komasa. Zacięta rywalizacja zapowiada się w gronie raperów, bo Grubson, Taco Hemingway i O.S.T.R. idą łeb w łeb w rankingach popularności. A guru muzyki elektronicznej Andrzej Smolik będzie musiał zmierzyć się z nową falą obiecujących artystów (The Dumplings, Bokka).

 

Fryderyki powędrują też do środowiska jazzowego. Artystą roku zostanie najpewniej Janusz Muniak - znakomity saksofonista, który zmarł pod koniec stycznia. Marek Napiórkowski z Arturem Lesickim po nagraniu płyty "Celuloid" z motywami muzyki filmowej mają szansę na nagrodę w kategorii "album roku". Szyki może im pokrzyżować kwartet smyczkowy Atom String Quartet, który promuje na koncertach muzykę z bardzo udanej płyty "Atomsphere".

 

Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymają Kora, Michał Urbaniak oraz Bernard Ładysz.

Podczas środowej gali zagrają m.in. Zbigniew Wodecki, Hey, Kortez, Mela Koteluk i Wojciech Mazolewski. Gwiazdą wieczoru będzie Jean Michele Jarre. Rozdanie Fryderyków będzie można obejrzeć w TVP 2 o godz. 22.20.

W czwartek Fryderyki przeniosą się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Tam o godz. 19.30 uhonorowani zostaną wykonawcy muzyki poważnej.

Zobacz także
  • Podziel się