Inżynierowie firmy oszacowali czas działania produktów na podstawie opinii klientów poszczególnych modeli smartfonów, laptopów czy zegarków. Symulacja polegała w głównej mierze na sprawdzeniu, ile energii pobiera sprzęt i jak to wpływa na proces zużywania się jego elementów.
Wszystko po to, by w przyszłości zwrócić większą uwagę na ponowne wykorzystanie materiałów. Korporacja poinformowała, że ich głównym celem jest zmniejszenie przedostawania się dwutlentku węgla do atmosfery.
Z danych podanych przez firmę wynika, że w 2015 roku do atmosfery dostało się ponad 38 mln ton dwutlentku węgla. Ponad 75 proc. została wygenerowana przez fabryki, a 17 proc. przez osoby, które korzystały z ich produktów.
Ile czasu działają urządzenia Apple?
Przedstawiciele firmy przyznali, że ich produkty działają poprawnie tylko przez określony czas. Przykładowo iPhone będzie prawidłowo działał jedynie przez 3 lata od momentu pierwszego uruchomienia.
Podobne prognozy dotyczą inteligentnego zegarka - iWatch. Wyjątkiem są komputery firmy działające na systemie OS X i urządzenie Apple TV - one mają działać przez 4 lata.
Podane przez kalifornijską firmę prognozy i wyliczenia, pojawiły się na podstronie Apple "pytania i odpowiedzi" w temacie "ochrony środowiska Apple".
Apple wydobywa złoto ze smartfonów
Apple podkreśla, że ich wyliczenia należy traktować, jako prognozy. Oznacza to, że nie każdy sprzęt po okresie 3 lub 4 lat, musi nadawać się tylko do wyrzucenia. Oczywiście znajdą się użytkownicy, którym sprzęt odmówił posłuszeństwa przed upływem tego okresu, ale m.in. dla nich firma przygotowała coś specjalnego.
"Apple Renew" - to program, który znacznie ma się przyczynić do ochrony środowiska. Firma zachęca w nim swoich klientów, aby oddawali zużyte i stare telefony do recyklingu, a Apple odzyska z nich cenne surowce.
Tylko w 2015 roku specjaliści technologicznego giganta wydobyli z przekazanych urządzeń m.in. 10,5 tys. ton stali, 5,4 tys. ton szkła, 6,1 tys. ton plastiku, 2 tys. ton aluminium, 1,3 tys. ton miedzi, 20 ton ołowiu, 3 tony srebra i tonę złota o wartości 150 mln. złotych!
Firma pochwaliła się również filmem, na którym przedstawiony jest proces rozebrania iPhone'a. Do tego celu przeznaczony jest specjalny robot, Liam. który podobno potrzebuje jedynie 11 sekund do rozłożenia smartfona na części pierwsze.
Apple przyjmuje do przetworzenia iPhone'y 4 i nowsze, iPady lub MacBooki wyprodukowane po 2007 roku. W zamian za przekazanie wskazanych urządzeń, producent oferuje bony zniżkowe i karty podarunkowe do wykorzystania w oficjalnych sklepach Apple.
Aby wziąć udział w programie "Apple Renew", użytkownik musi wysłać e-mail do firmy z informacją o posiadanym sprzęcie. Jeśli urządzenie zostanie spełni określone wymagania, w odpowiedzi zwrotnej, firma wyśle opłaconą kopertę adresowaną do głównej siedziby technologicznego giganta w Cupertino w Kalifornii.
Wystarczy już tylko włożyć do niej stary sprzęt, a kopertę wrzucić do skrzynki pocztowej.