Andrzej Duda na... zasłonie prysznicowej. Nietypowa aukcja w internecie

szykru
20.04.2016 12:35

fineartamerica.com

Na amerykańskim portalu aukcyjnym pojawiła się nietypowa oferta. Polski artysta wystawił na sprzedaż zasłonę prysznicową z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy w towarzystwie tygrysa

Autorem nietypowego "gadżetu" do łazienki jest warszawski artysta Maciej Mackiewicz, który wycenił dzieło na 65 dolarów (ok. 240 zł.). Oferta pojawiła się na amerykańskim portalu aukcyjnym fineartamerica.com 10 kwietnia 2016 roku.

Jak czytamy w opisie produktu, zasłonka prysznicowa składa się w 100 proc. z poliestru, a jej standardowe wymiary to 180 cm szerokości i 190 cm wysokości. Czas realizacji zamówienia wynosi od 2 do 3 dni roboczych.

- Nie mogę wykonać politycznego portretu. Dla mnie portret musi opowiedzieć jakąś historię. Mam nadzieję, że odczytasz ją z obrazu - zachęca autor produktu w opisie pod aukcją.

Oprócz zasłonki prysznicowej w ofercie Mackiewicza znajdują się również: poszewki na poduszkę, torby na ramię, kubki, a nawet obudowy na telefon. Wszystko to opatrzone oczywiście wizerunkiem prezydenta Dudy. Ceny tych produktów wahają się od 5 do ponad 100 dolarów.

"Prezydentowi może to zaszkodzić"

Politolog i specjalista ds. marketingu politycznego, dr hab. Norbert Maliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że praca polskiego artysty może nosić znamiona prowokacji, która ma charakter prześmiewczy.

- Po pierwsze, nie wiadomo w ogóle, co to właściwie jest. Jeżeli wizerunek Andrzeja Dudy miał przywodzić na myśl Putina, który również pozował z tygrysami, to jest bardzo niesmaczne. Jeszcze gorsze, jeżeli autor chciał w ten sposób wyrazić uwielbienie dla prezydenta. Ja jednak uważam, że była to raczej kiepska próba żartu - stwierdził politolog.

Maliszewski zwraca również uwagę, że praca Mackiewicza może być dowodem na to, że światek artystyczny zaczyna drwić z Andrzeja Dudy. Zdaniem specjalisty, jeśli podobne działania się nasilą, stworzy się niebezpieczna sytuacja dla prezydenta.

- Istnieje prawdopodobieństwo, że wśród osób o bardziej liberalnych poglądach narodzi się trend, aby naśmiewać się z głowy państwa. Mieliśmy już przypadki wypisywania na murach obraźliwych epitetów. A to jest duży kłopot, bo może mocno uderzyć w powagę prezydenta - tłumaczył dr Maliszewski.

Ciekawą kwestią jest również fakt, że oferta pojawiła się na zagranicznym portalu aukcyjnym. Specjalista ds. marketingu politycznego spekuluje, że praca nie pojawiła się w Polsce, bo być może jej autor obawiał się konsekwencji prawnych.

Nie tylko Duda...

Na tym samym portalu aukcyjnym, autor sprzedaje również swoje prace z wizerunkami innych polityków. Wśród nich jest m.in. obraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz... Krystyny Pawłowicz. Każdy, kto chciałby, aby namalowana posłanka Prawa i Sprawiedliwości była częścią dekoracji w domu, musi zapłacić 60 dolarów (ok. 220 złotych) - tyle kosztuje obraz.

Połowę mniej trzeba wydać na pościel z wizerunkiem Pawłowicz i tylko 4,95 dolara na pocztówkę z wizerunkiem posłanki, którą będziemy mogli wysłać do każdego.

Co ciekawe, zasłona prysznicowa z wizerunkiem Krystyny Pawłowicz, również dostępna jest na aukcji. Kosztuje 65 dolarów.

 

Zobacz także
  • Podziel się