Co królowało na parkietach tysiąc lat temu? Posłuchaj mega hitu sprzed lat

szykru
27.04.2016 09:21

YouTube/Cambridge University

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odtworzyli muzykę z 1000-letnich nut. Teraz każdy może posłuchać, jak brzmiał średniowieczny utwór.

Angielscy uczeni doszli do wniosku, że nuty pochodziły prawdopodobnie ze średniowiecznego musicalu, który przedstawiany był na wystawnych przyjęciach. Utwór został napisany na podstawie dzieła filozoficznego Boethiusa - "Consolatio Philosophiae" (O pociechach filozofów).

Dzieło Boethiusa, rzymskiego filozofa i teologa, opowiada o poszukiwaniu sensu ludzkiego życia i zostało stworzone ok. 524 roku po Chrystusie. "Consolatio Philosophiae" jest uważane za najcenniejszą i najbardziej wpływową pracą Zachodu na średniowiecze i wczesnorenesansowe chrześcijaństwo.

Nad odtworzeniem musicalu, którego nuty zapisane były na liściu, specjaliści pracowali prawie 20 lat.

- Ten średniowieczny musical znaczącą różni się od tych, które znamy z czasów współczesnych. Pochodzące sprzed 1000 lat nuty wyznaczały nam linię melodyczną i wokalną, ale nie określały podstawowych zmian tonacji - powiedział serwisowi "The Guardian" dr Sam Barrett, który odtwarzał utwór.

Teraz, gdy już udało się odtworzyć średniowieczny zapis, naukowcy chcą podzielić się swoim osiągnięciem z innymi. Dlatego przez najbliższe kilka miesięcy będą odbywały się koncerty, na których każdy będzie mógł posłuchać 1000-letniej muzyki.

Próbki tego, co będzie można usłyszeć, można zobaczyć w serwisie YouTube. Tam naukowcy z Cambridge umieścili krótkie nagranie.

 

Pierwsze występy zaplanowane są na najbliższą sobotę (30.04) w kaplicy Uniwersytetu w Cambridge. 

Zobacz także
  • Podziel się