Poznaj Xianera, czyli robota-mnicha. Ma uczyć buddyzmu

mif
28.04.2016 09:49
Twitter

Twitter

Ma zaledwie 60 cm wzrostu, żółtą szatę i łysą głowę pełną buddyjskich mądrości. Nie, to nie początkujący mnich, lecz robot o imieniu Xianer, stworzony w celu szerzenia buddyzmu wśród chińskiego społeczeństwa.

Robot powstał jako wspólny projekt ekspertów z najlepszych uniwersytetów w Chinach, zajmujących się sztuczną inteligencją oraz mnicha - mistrza Xianfana.

Xianer potrafi przesuwać się zgodnie z poleceniami głosowymi, jakie usłyszy - jego małe kółeczka poruszają się na siedem różnych sposobów. Potrafi również prowadzić prostą rozmowę o życiu codziennym, odpowiadać na około 20 pytań związanych z buddyzmem, oraz intonować mantry, dokładnie w taki sposób, w jaki robią to buddyjscy mnisi.

 

Robot jest odpowiedzią na wciąż zmniejszająca się liczbę wyznawców buddyzmu w Chinach.

- Xianer ma wypełnić lukę w szybko zmieniającym się "smartfonowym" społeczeństwie - tłumaczy mistrz Xianfan. - Buddyzm kieruje uwagę ludzi na ich świat duchowy, wewnętrzny. Myślę, że mój robot odpowie na potrzeby wielu osób, ponieważ jest rodzajem wysokiej kultury, z która mają coraz mniej kontaktu - dodaje.

Robot został publicznie zaprezentowany w październiku 2015 roku, wzbudzając ogromne zainteresowanie mediów. Od tego czasu Xianer kilkakrotnie występował publicznie na targach innowacji technologicznych, a jego wielbiciele organizują wycieczki do świątyni Longquan, w której przebywa na co dzień.

Aktualnie mistrz Xianfan, wraz z całą grupą ekspertów od sztucznej inteligencji, opracowuje nowy model Xianera, ulepszonego o kilka funkcji, który najprawdopodobniej trafi do produkcji.

Zobacz także
  • Podziel się