Dlaczego warto rozmawiać z nieznajomymi? My już wiemy!

mif
28.04.2016 14:42
Naukowcy twierdzą, że krótka rozmowa, a nawet zwykły uśmiech wymieniony z nieznajomą osobą, znacznie poprawia nasze samopoczucie, dodaje energii i podnosi pewność siebie.

Jadąc pociągiem lub autobusem do pracy, rzadko decydujemy się na kontakt z innymi pasażerami. Znacznie częściej wolimy siedzieć w ciszy, wpatrzeni w gazetę lub telefon, unikając kontaktu wzrokowego. Czy unikając interakcji z obcymi podejmujemy właściwą decyzję? Naukowcy twierdzą, że nie.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Chicago, opublikowane w książce "Błędne szukanie samotności" (ang. Mistakenly seeking solitude) dowodzą, że krótki, spontaniczny kontakt z obcymi ludźmi ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

W badaniach brali udział pasażerowie pociągu, zadaniem części z nich było przeprowadzenie krótkiej konwersacji z innym pasażerem. Druga część badanych musiała w ciszy dojechać do wyznaczonej stacji.

Okazało się, że osoby, które weszły w kontakt z nieznajomym, po badaniu miały dużo lepsze samopoczucie i więcej energii, czuły się bardziej otwarte i pewne siebie. Zyskały również poczucie przynależności, które znacznie poprawia nastrój.

- Ludzie z natury nieśmiali boją się, że nawiązując kontakt z nieznajomym zostaną w jakiś sposób odrzuceni. Jednak nawet nieśmiałe osoby, które były przez nas badane, deklarowały poprawę nastroju i przyznawały, że ich obawy były niepotrzebne - tłumaczy amerykańska psycholog Jaimie L. Kurtz. - Wszystkim pasażerom radzę, żeby odłożyli gazetę i uśmiechnęli się do nieznajomego. Szanse na to, że kontakt okaże się niezręczny, są dużo mniejsze, niż myślą! - przekonuje psycholog.

Zobacz także
  • Podziel się