Protesty Solidarności, koncerty Maanamu i pielgrzymki Jana Pawła II - niezwykle zdjęcia z Warszawy lat 80. [galeria]

agapias
04.05.2016 08:32
Kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i czołgi na ulicy, ale też codziennie życie z dziećmi lepiącymi bałwana i młodzieżą bawiącą się na koncertach rockowych, taki obraz Warszawy wyłania się z albumu „ Warszawa lata 80.”

W kilku rozdziałach książki zebrane są zdjęcia pokazujące najbardziej przełomowe wydarzenia z przed 30 lat - m.in. Lecha Wałęsę zaraz po legalizacji „Solidarności”, wielki afisz „Człowieka z Żelaza” na Placu Konstytucji, opozycjonistów rozsypujących ulotki i gaz łzawiący rozpylany przez kordony milicji. A obok tego zdjęcia z dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II do ojczyzny ( w 1983 i 1987 roku) i tłumy oczekujące na jego przybycie.

Na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego z jednej strony widać zrezygnowane miasto przytłoczone wprowadzeniem stanu wojennego z czołgami na ulicach i szarą codziennością pustych sklepowych półek, ale też zabawy dzieci i młodych ludzi bawiących się na koncercie Maanamu w Pasażu Śródmiejskim w 1981 roku. W albumie nie brakuje też fotografii  z obrad Okrągłego Stołu, odsłonięcia pomnika Powstania Warszawskiego i powrotu Anety Kręglickiej z wyborów Miss Świata w 1989 roku, gdzie jako jedyna do tej pory Polka zdobyła koronę miss. Album kończy symboliczne zdjęcie rozbiórki pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na Placu Bankowym ( dziś stoi tam pomnik Juliusza Słowackiego). Warto przyjrzeć się dokładnie fotografiom, zwłaszcza jeśli samemu średnio pamięta się te czasy
„Warszawa lata 80.”
Wydawnictwo Bosz
Cena: 34,90 zł

Zobacz także
  • Podziel się