Poznajcie Iris Apfel najmodniejszą staruszkę świata

Agata Piasecka
09.05.2016 10:29
Iris Apfel

Iris Apfel (mat pras)

Barwny ptak w wielkich okularach - mówią o 94-letniej Iris Apfel jej przyjaciele

Na swoim koncie Iris Apfel ma mnóstwo fascynujących zajęć: pracowała w piśmie modowym Women's Wear Daily, była asystentką ilustratora Roberta Goodmana i przez ponad 40 lat stała na czele firmy tekstylnej Old World Weavers projektującej tkaniny z wzór tych z XIX i początku XX wieku. Jej niezwykły zmysł do dekoracji wnętrz docenili amerykańcy prezydenci, Apfel przedekorowywała Biały Dom dla dziewięciu z nich – Trumana, Eisenhowera, Kennedy’ego, Johnsona, Nixona, Forda, Cartera, Reagana, i Clintona. Zawsze w wielkich, okrągłych okularach na oczach obwieszona dużą ilością biżuterii, przez większość życia była ceniona i rozpoznana w wąskim gronie znawców sztuki i designu.

Wszystko zmieniło się kiedy 11 lat temu nowojorskie Metropolitan Museum of Art (słynące z najlepszych modowych wystaw na świecie) poświeciło jej wystawę „Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel”. Na ekspozycji prezentowano kolorowe, wzorzyste i szalone stroje, które przez lata nosiła Apfel. Wystawa była ewenementem, bo do tej pory nie poświęcano przeglądu tylko jedno osobie i to w dodatku wciąż żyjącej (Apfel strasznie bawiło, że cześć zwiedzających od razu założyła, że ma do czynienia z pośmiertną kolekcją). Nagle po sukcesie wystawy 83-letnia wtedy kobieta stała się głośna na całym świecie i o jej oryginalnym stylu zaczęły się rozpisywać wszystkie pisma poświęcone modzie. Kolekcja ubrań ruszyła w objazd po najważniejszych amerykańskich muzeach. A Iris zaczęła coraz częściej pojawiać się w telewizji, wypuściła własną kolekcję biżuterii, udzieliła niezliczonej ilości wywiadów a ostatnio została twarzą francuskich samochodów DS 3. Jak przyznaje jej gosposia, telefon Apfel, archaiczna komórka z klapką, potrafi dzwonić nawet 50 razy dziennie.
Przez większość życia towarzyszem jej szalonych podróży i niezliczonych imprez był jej mąż Carl. Przez 67 lat byli nierozłączni, Carl doskonale rozumiał niespokojną duszę żony i z uśmiechem patrzył jak znosi do domu kolejne przedmioty od designerskich ubrań, po tanią biżuterię i ręcznie robione zabawki. Klucz był zawsze jeden – przedmioty musiały być ciekawe. Carl umarł w sierpniu zeszłego roku, trzy dni po swoich 101 pierwszych urodzinach. Iris nie zwolniła jednak tempa. Jej twarz w charakterystycznych okularach uśmiecha się z pierwszych rzędów wszystkich najważniejszych pokazów mody oraz z reklamy australijskiej marki odzieżowej Blue Illusion.

Film dokumentalny o życiu Iris Apfel o tytule „Iris” będzie można obejrzeć w poniedziałek (9 maja) o godzinie 22.05 na kanale TVN Siedem.

Zobacz także
  • Podziel się