"Rugby – to takie gejowskie!" Oto klub rugby dla gejów - gracze chcą walczyć ze stereotypami.

Marianna Fijewska
13.05.2016 09:39

Twitter

W 38 afrykańskich krajach homoseksualizm jest przestępstwem. W RPA powstał pierwszy klub sportowy dla gejów. Zawodnicy będą grać w rugby i walczyć ze stereotypami.

Jazi Cats jest pierwszym klubem rugby dla gejów. Powstaniu klubu towarzyszy kampania społeczna przeciwstawiająca się dyskryminacji gejów "Rugby – to takie gejowskie!" (ang. Rugby – that's so gey!)

Plakaty kampanii przedstawiają członków zespołu - silnych, dobrze zbudowanych mężczyzn, którym towarzyszą słowa takie jak "Królowa", "Wróżka" czy "Bratek".
To kontrastowe zestawienie ma pokazać ludziom, że myśląc o gejach kierują się stereotypami, które często nie mają związku z rzeczywistością.

- Klub Jozi Cats powstał po to, by zawodnicy mogli w bezpiecznej atmosferze rozwijać swój talent, czując, że środowisko nie ocenia ich na każdym kroku – mówi Teveshan Kuni prezes klubu.

Na kontynencie afrykańskim homoseksualizm uważany jest za przestępstwo w 38 krajach. I choć w konstytucji RPA istnieje zapis o ochronie obywateli homoseksualnych, ostatnie badania pokazały, ze ponad 20 proc. mieszkańców RPA absolutnie nie toleruje mniejszości seksualnych.

Drużyny składające się z osób homoseksualnych powstają w różnych miejscach na świecie. Istnieją między innymi w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, a nawet Izraelu. Jazi Cats jest jednak pierwszym klubem, którego kariera zapowiada się naprawdę poważnie. Drużyna współpracuje m.in. z Wanderers Rugby Club – profesjonalnym klubem z Johannesburga, który umożliwia im dostęp do najlepszych ośrodków szkoleniowych w kraju.

Prezes klubu ma nadzieję, że swoimi przyszłymi osiągnięciami Jozi Cats przyczyni się do zmiany postaw Afrykańczyków wobec gejów.

Zobacz także
  • Podziel się