Czy powinniśmy ignorować płacz dziecka? Badania dowodzą, że tak! Ale...

mif
26.05.2016 11:05
Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę (fot. Shutterstock)

Wyniki kontrowersyjnego badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców sugerują, że rodzice powinni ignorować nocny płacz dziecka.

Magazyn The Pediatrics opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców na temat nocnego płaczu dzieci.

W badaniu wzięły udział 43 niemowlaki w wieku 6-16 miesięcy. Rodziców i dzieci podzielono na dwie grupy. W pierwszej grupie rodzice mogli dowolnie reagować na nocny płacz dziecka, uspokajać je i tulić do snu. W drugiej grupie rodzicom zakazano jakiejkolwiek reakcji, stosując tak zwany model CIO (Cry It Out) polegający na całkowitym wypłakaniu się niemowlęcia. Rodzice wkraczali do pokoju dopiero w sytuacji, w której dziecko wpadało w histerię i nie było możliwości, żeby uspokoiło się samo.

Po 3 miesiącach zbadano kondycję dzieci.

Zdaniem naukowców dzieci, których rodzice nie reagowali na płacz zasypiały wcześniej niż przed badaniem, oraz spały o około 20 minut dłużej. Niemowlęta nie okazywały lęku, a ich poziom stresu był mniejszy niż poziom stresu dzieci z grupy kontrolnej, w której rodzice mogli według uznania reagować na płacz niemowlęcia.

Autor badań Michaela Gradistar twierdzi, że rodzice, którzy słyszą płacz dziecka powinni zwlekać z reakcją tak długo, jak to możliwe. 

- Technika CIO nie powinna wzbudzać wyrzutów sumienia u rodziców, ponieważ jest korzystna dla dziecka, które uczy się samodzielności i nie uzależnia się od mamy czy taty. W dodatku stosowanie techniki CIO przynosi natychmiastowe efekty - komentuje doktor Gradistar.

Zobacz także
  • Podziel się