"Warszawa lata 80.". Niezwykłe zdjęcia stolicy

Agata Piasecka
29.05.2016 16:00
Warszawa. Zdjęcie z albumu 'Warszawa lata 80.' wydawnictwa BOSZ

Warszawa. Zdjęcie z albumu 'Warszawa lata 80.' wydawnictwa BOSZ (Fot. NAC z albumu 'Warszawa lata 80.' wydawnictwa BOSZ)

Protesty Solidarności, koncerty Maanamu i pielgrzymki Jana Pawła II - niezwykle zdjęcia z Warszawy lat 80. 

W kilku rozdziałach zebrane są zdjęcia pokazujące najbardziej przełomowe wydarzenia z tamtego czasu - m.in. Lecha Wałęsę zaraz po legalizacji "Solidarności", wielki afisz "Człowieka z żelaza" na placu Konstytucji, opozycjonistów rozsypujących ulotki i gaz łzawiący rozpylany przez kordony milicji. A obok tego zdjęcia z dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II do ojczyzny (w 1983 i 1987 roku) i tłumy oczekujące na jego przybycie.

Na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego z jednej strony widać zrezygnowane miasto przytłoczone wprowadzeniem stanu wojennego z czołgami na ulicach i szarą codziennością pustych sklepowych półek, z drugiej dzieci i młodych ludzi bawiących się na koncercie Maanamu w Pasażu Śródmiejskim w 1981 roku.

Ważne miejsce w albumie zajmują fotografie dokumentujące obrady Okrągłego Stołu, które rozpoczęły bezkrwawą rewolucję w Polsce.

Jest też odsłonięcia pomnika Powstania Warszawskiego i powrót Anety Kręglickiej z wyborów Miss Świata w 1989 roku, gdzie jako jedyna do tej pory Polka zdobyła koronę.

Album kończy symboliczne zdjęcie rozbiórki pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, co oznaczało także powrót do przedwojennej nazwy plac Bankowy (dziś stoi tam pomnik Juliusza Słowackiego). Warto przyjrzeć się dokładnie fotografiom, zwłaszcza jeśli samemu średnio pamięta się te czasy.

"Warszawa lata 80.", Wydawnictwo Bosz. Cena: 34,90 zł

Zobacz także
  • Podziel się