Ile zarabiają polskie pielęgniarki? Aż trudno w to uwierzyć

Aleksandra Supryn
30.05.2016 10:49
Pielęgniarki znowu strajkują. Pracownicy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie walczą o wyższe, sprawiedliwe płace oraz lepsze warunki pracy. Od kilku dni trwają rozmowy, ale oferty zarządu szpitala nie satysfakcjonują strajkujących

Zobacz szokujące "paski od wypłat" pielęgniarek - kliknij!

Czy pielęgniarki i pielęgniarze w Polsce naprawdę zarabiają tak mało i muszą walczyć o swoje. Okazuje się, że tak.

Na Facebooku powstała strona „Paski Pielęgniarek”, na której pracownicy szpitali mogą umieszczać dokumenty pokazujące ile zarabiają. W sekcji z informacjami czytamy: Udostępniamy paski płacowe pielęgniarek, aby uświadomić społeczeństwo, jak wyglądają nasze rzeczywiste zarobki.

Na paskach umieszczonych w internecie widać, że pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem, dodatkowymi kursami i nawałem pracy zarabiają mniej niż 3 tysiące miesięcznie.

Pielęgniarki i pielęgniarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie odeszli od szpitalnych łóżek w zeszły wtorek (24 maja). Walczą o wyższe płace oraz poprawę warunków pracy – uważają, że nie są w stanie zapewnić pacjentom odpowiedniej opieki, bo personelu jest za mało.

W czwartek rozpoczęto rozmowy z zarządem szpitala. Przerwano je nad ranem, ponieważ pielęgniarki uznały, że propozycje szpitala są nie do przyjęcia. Żądają one 35 proc. podwyżki. Szpital mówi, że nie jest w stanie zapewnić takich pieniędzy w momencie, gdy szpital jest zadłużony na 300 mln złotych. Podczas rozmów zaproponowano średni wzrost płac o 90 zł miesięcznie. 

Dyrekcja szpitala zarzuca strajkującym, że chodzi im jedynie o względy finansowe, nie o dobro pacjentów. Dodała, że odejście od stanowisk pracy doprowadziło do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

  • Podziel się