W smartfonie każdego studenta powinno się znaleźć co najmniej kilka narzędzi ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Takich, które pozwolą zaplanować podróż i zarządzać czasem oraz finansami. I które ułatwią zamawianie jedzenia, nagrywanie i kopiowanie czy tworzenie i edytowanie notatek. Poniżej kilka uniwersalnych propozycji na platformę Android, iOS i Windows Phone.
Zaplanuj dojazdy
Jak się odnaleźć w gąszczu autobusowych i tramwajowych tras? Z Jakdojade.pl. Aplikacja, dostępna na wszystkie popularne platformy mobilne, pozwala wyszukać połączenia m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie, Trójmieście, Białymstoku, Łodzi i Toruniu. Wbudowana nawigacja oraz schematy linii i przystanków pozwalają łatwiej zorientować się w komunikacyjnej topografii, a aktualne rozkłady jazdy (dostępne także offline) nie spóźnić się na zajęcia. W wersji na Android i Windows Phone aplikacja jest bezpłatna. W systemie iOS wersja Lite ma ograniczenia np. w wyszukiwaniu połączeń (trzy razy w miesiącu), a za pełną wersję trzeba zapłacić 3,99 euro.
Podobnie działa Transportoid. Tu znajdziemy mapy z zaznaczonymi liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz przystankami, a także aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej z 60 polskich miast, dostępne w trybie offline. Aplikacja pozwala też wyznaczyć trasę przejazdu i śledzić kurs interesującego nas autobusu. Dostępna bezpłatnie na wszystkie platformy.
Ci, którzy na uczelnię dojeżdżają pociągiem, powinni dodatkowo zaopatrzyć się w Bilkom, mobilny rozkład jazdy pociągów obejmujący wszystkich kolejowych przewoźników. Bezpłatna aplikacja pozwala wyszukać połączenie, sprawdzić aktualny czas odjazdu lub przyjazdu pociągu i zaplanować podróż do konkretnej lokalizacji. Do zainstalowania na wszystkich platformach.
Masz egzamin!
Zajęcia, wykłady, zaliczenia, egzaminy. Do tego kino, imprezy, spotkania z przyjaciółmi. Chcąc podołać temu wszystkiemu, trzeba być nieźle zorganizowanym. Zarządzanie czasem wspomaga My Study Life dostępne dla wszystkich platform. Aplikacja zawiera terminarz zajęć, moduł planowania i organizer. Posiada też wbudowane przypomnienia.
Students dla Androida to zaś bezpłatne narzędzie pozwalające zaplanować zajęcia. Terminarz przypomni nam o zbliżających się zaliczeniach, kolokwiach i egzaminach. A wbudowany dziennik ocen wyliczy średnią i obliczy punkty według klasyfikacji ECTS.
System iOS proponuje dodatkowo iStudiez Lite, bezpłatną aplikację umożliwiającą zarządzanie nie tylko czasem związanym z nauką, ale też wolnym, a więc organizacją imprez i spotkań z przyjaciółmi. Wersja Lite ma jednak ograniczenia. Pozwala zarządzać tylko jednym semestrem oraz 15 wykładami i egzaminami. Pełna wersja Pro kosztuje 2,99 euro.
Zadania porządkuje również dostępna na Android i iOS bezpłatna Any.Do, czyli lista rzeczy do zrobienia zsynchronizowana ze wszystkimi naszymi kalendarzami. Wystarczy nacisnąć mikrofon i zlecić zadanie, a aplikacja automatycznie przetworzy nasze słowa w tekst. Wbudowane przypomnienia nie pozwolą zapomnieć o terminie, a nawigacja pozwoli szybko i sprawnie dotrzeć pod wskazany adres.
Nagrywanie i notowanie
Gdy wykładowca mówi za szybko, przyda się bezpłatna aplikacja Cogi-Notes & Voice Recorder dostępna na Android i iOS. Narzędzie nie tylko rejestruje dźwięk, ale pozwala z całego wykładu nagrać tylko te treści, które nas szczególnie interesują. Dzięki temu nie musimy później przesłuchiwać wielogodzinnych nagrań. Aplikacja pozwala też dodawać zdjęcia i notatki.
Dla posiadaczy systemu Windows Phone dostępny jest bezpłatny Dyktafon Pro+, pozwalający zarejestrować dowolny dźwięk i wysłać godzinne nagranie bezpośrednio na dysk OneDrive.
W naszych smartfonach możemy też notować, wykorzystując np. Microsoft OneNote, bezpłatny cyfrowy notes, pozwalający na zapis tekstowy, dźwiękowy i wideo oraz organizację notatek. System Windows Phone aplikację ma już wbudowaną, na Android i iOS można ją pobrać. Popularnym programem do tworzenia notatek, ale też porządkowania treści, w tym artykułów z internetu, dokumentów i zdjęć, jest także – dostępny na wszystkie platformy mobilne – bezpłatny Evernote.
A co, gdy nie uda nam się dotrzeć na zajęcia? Pozostaje skopiowanie notatek od bardziej pilnego kolegi. Na przykład za pomocą Office Lens (aplikacji dostępnej tylko na Window Phone), która po zrobieniu zdjęcia automatycznie doda je do programu OneNote. Posiadacze iPhonów mogą skorzystać z bezpłatnego Scanner Mini, który zdjęcia kadruje, poprawia kontrast i jasność oraz zapisuje w formacie PDF. Tym, którzy korzystają z systemu Android, pozostaje podobnie działający Skaner dokumentów PDF.
Cyfrowy nauczyciel
W naszych smartfonach możemy też korzystać z wielu pomocy naukowych. Na lektoratach na pewno przyda się T-translator dla Windows Phone, bezpłatny słownik i tłumacz z kilkudziesięciu języków w jednym. Program pozwala na wpisanie tekstu i wprowadzenie głosowe. Wszystkie platformy obsługuje także usługa Google Translate. A naukę słówek z angielskiego, niemieckie, hiszpańskiego i francuskiego ułatwi bezpłatny Speeq, dostępny na Androida oraz iOS.
Matematykom, ekonomistom i finansistom w obliczeniach pomoże Kalkulator Plus, bezpłatna aplikacja dla systemu Android, która pamięta wszystkie wykonywane działania i w każdej chwili może wyświetlić ich podgląd.
Godna uwagi jest także aplikacja Wolfram Alfa, dostępna na Android oraz iOS. Prosty formularz pozwala na wpisanie pytania z takich dziedzin jak matematyka, fizyka, chemia, astronomia, biologia molekularna, finanse, nauki społeczne, nauki o Ziemi, muzyka czy medycyna. System przeszukuje bazy danych i udziela odpowiedzi. Aplikacja kosztuje 14,62 zł – Android oraz 2,99 euro – iOS.
Coś dla ciała i duszy
Nie samą nauką jednak człowiek żyje. Szczególnie jeśli jest głodny, a czasu i ochoty na szukanie barów czy wyjście do sklepu nie ma. Posiadacze systemu Android mogą bezpłatnie skorzystać z aplikacji Pyszne.pl. Wystarczy się zarejestrować, wpisać miasto i ulicę, a program wyszuka najbliższe lokale gastronomiczne wraz z informacją o menu, cenach i minimalnej kwocie zamówienia przy dowozie. Podobnie działa i jest dostępny na wszystkie platformy program PizzaPortal. Wystarczy kilka kliknięć, aby złożyć zamówienie.
Co się dzieje w mieście, sprawdzimy m.in. dzięki bezpłatnej aplikacji FTB.pl (tylko na Androida), zawierającej bazę imprez i klubów. Wystarczy wpisać adres, a program wyświetli listę najbliższych wydarzeń. Podobnie działa dostępna na system Android oraz iOS bezpłatna Coigdzie.pl, zawierająca informacje o m.in. seansach filmowych, spektaklach i koncertach w całej Polsce.
Jak nie zbankrutować?
I na koniec najważniejsze: jak zapanować na studenckimi wydatkami? Pomocny może się okazać Kontomierz, bezpłatny program dostępny na wszystkie platformy mobilne ułatwiający ewidencję wydatków, rachunków czy transakcji. Aplikacja umożliwia też zlokalizowanie najbliższego bankomatu.
Warto również zadbać o mobilne płatności. SkyCash po wcześniejszej rejestracji i doładowaniu wirtualnej portmonetki umożliwia zakup biletów komunikacji miejskiej, biletów kolejowych, parkingowych i do kina, a także wypłatę gotówki w bankomacie czy doładowanie telefonu. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich systemów.
A jeśli chcesz zaoszczędzić, zainstaluj KodyRabatowe.pl (Android, iOS), bezpłatną aplikację udostępniającą aktualne promocje w sklepach i restauracjach w całym kraju.