Almodóvar, Dumont i Wasilewski. T-Mobile Nowe Horyzonty PROMUJE EUROPĘ

Piotr Guszkowski
05.07.2016 17:17
MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (Facebook)

Tegoroczne Nowe Horyzonty otworzy „Julieta”, którą Pedro Almodóvar powraca do świata kobiet. Nie zabraknie filmów ulubieńców publiczności i odkryć innych festiwali.

Zobaczymy je w sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+. Do najgłośniejszych tytułów należą zwłaszcza te prosto z Cannes, jak błyskotliwy komediodramat „Toni Erdman” o ojcu próbującym w dość osobliwy sposób odzyskać kontakt z córką, laureat Złotej Palmy „Ja, Daniel Blake” czy „Służąca” od koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka.

Znalazło się miejsce i dla polskich twórców. Warto zwrócić uwagę na nagrodzone w Berlinie za najlepszy scenariusz „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego będące portretem czterech kobiet w prowincjonalnym kostiumie czasów transformacji, dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego, który przygląda się procesowi terapeutycznemu, wreszcie pokazywane w konkursie głównym „Wszystkie nieprzespane noce” docenione wcześniej na Sundance.

Ponadto Bruno Dumont, bracia Dardenne i Woody Allen. Nazwiska wartościowych twórców można by wymieniać bez końca.

To będzie zresztą bardzo mistrzowska edycja.

Przy okazji świętowania Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 postanowiliśmy skierować oczy na kino europejskie: pokazać, jak wyznaczało ono trendy i inspirowało twórców na całym świecie – przyznaje Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu.

W ramach cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego miasto odwiedzi dziesięciu wybitnych filmowców (m.in. Agnieszka Holland, Carlos Saura i Nanni Moretti, któremu poświęcono rozszerzoną retrospektywę). Każdy zaprezentuje filmy swojego autorstwa oraz jeden ważny z jakiegoś powodu dla ich twórczości.

Ważne miejsce zajmują projekty z pogranicza opery. Polską prapremierę w Narodowym Centrum Muzyki będzie mieć „Zagubiona autostrada” na motywach filmu Davida Lyncha. Muzykę z jego kultowego „Miasteczka Twin Peaks” zinterpretuje na żywo trio Xiu Xiu. To jedna z gwiazd line-upu koncertów w Arsenale.

Co jeszcze? Szczegółowy program pojawi się dziś o godz. 12 na stronie www.nowehoryzonty.pl.

>> 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca. Sprzedaż biletów rusza 13 lipca.
 

Więcej o:
Zobacz także
  • Podziel się