MSWiA zapowiada nowy taryfikator mandatów. "Nadchodzą ciężkie czasy dla piratów drogowych"

szykru
17.08.2016 13:04
Pomiar prędkości

Pomiar prędkości (MICHAŁ GROCHOLSKI)

Od nowego roku będzie nowy taryfikator mandatów. Policja już zapowiada, że ukróci on jeszcze bardziej piratów drogowych. Zobacz, co się zmieni.

Z pomysłem zmiany dotychczasowego taryfikatora mandatów wyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort chce w ten sposób jeszcze bardziej walczyć z kierowcami, którzy za nic mają sobie przepisy drogowe. 

Nadchodzą ciężkie czasy dla piratów drogowych - zapowiedział na antenie TVN BiS, insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Jakie zmiany w taryfikatorze?

Do wiadomości publicznej zostały podane tylko niektóre przepisy, które od nowego roku będą zdecydowanie ostrzejsze. Wynika to z tego, że prace nad modyfikacją taryfikatora wciąż trwają.

Od stycznia 2017 roku kierowca, który zaparkuje na kopercie, czyli miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych, dostanie już nie pięć, a siedem punktów karnych.

Kierujący pojazdem, który będzie poruszał się po chodniku lub pasach, również może liczyć na karę. W takim przypadku jego konto zostanie zasilone o pięć punktów karnych - do tej pory taryfikator nie przewidywał kar za to wykroczenie.

Zdecydowanie więcej punktów karnych dostaną również kierowcy, którzy nie zapną pasów bezpieczeństwa lub nie będą poruszali się w kasku na głowie - dotyczy szczególnie motorzystów.

Dużą nowością będą przepisy regulujące poruszanie się na drogach wewnętrznych. Do tej pory jeśli w takim miejscu doszłoby do stłuczki, kierowca nie dostaje żadnego punktu karnego. Od nowego roku, na jego koncie pojawi się sześć punktów.

Zobacz także
  • Podziel się