Nieudane lądowanie ogromnego sterowca podczas próbnego lotu [WIDEO]

pas
25.08.2016 07:35
Lądowanie Airlandera

Lądowanie Airlandera (YouTube)

Wypadek wydarzył się podczas drugiego próbnego lotu Airlandera 10, będącego połączeniem samolotu i sterowca. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał. Przyczyny są ustalane.

Airlander to połączenie sterowca, samolotu, a nawet helikoptera. Jego kadłub stanowią dwa zbiorniki na hel w kształcie cygar, długie na 92 m. Ich pojemność sięga 38 tys. metrów sześciennych. Maszyna może się rozpędzić do 150 km/h, a w powietrzu jest w stanie się utrzymać aż dwa tygodnie.

Masa własna sterowca wynosi 20 t. Na pokład może zabrać 48 pasażerów lub 10 ton ładunku. Dzięki niewielkiej wadze, jak na tak duże rozmiary, Airlander zużywa pięciokrotnie mniej paliwa niż samoloty o podobnych możliwościach transportowych.

Kłopoty przy drugim teście

Pierwszy lot Airlandera 10, który odbył się 17 sierpnia, uznano za sukces. Podczas drugiego, który odbył się w środę, nie poszło już jednak tak dobrze. Jak podają brytyjskie media, w tym „The Guardian”, podczas powrotu to bazy Cadington Airfeld w Bedfordshire, sterowiec zaliczył twarde lądowanie. Sterowiec powinien wylądować, podobnie jak robią to helikoptery. Na nagraniach widać jednak, jak przechylił się przodem w kierunku ziemi i to właśnie ta część, jako pierwsza, miała kontakt z podłożem.

Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał. Zniszczony został natomiast kokpit.

Według zagranicznych mediów, przyczyną wypadku mógł być fakt, że statek zahaczył wcześniej o słup telegraficzny. Te informacje zdementowała jednak firma Hybrid Air Vehicles, która wyprodukowała sterowiec. Przyczyny zdarzenia są ustalane.

 

 
Zobacz także
  • Podziel się