Kobiety w świecie IT. "Mogą dorównać mężczyznom, a nawet być od nich lepsze"

syljak
26.08.2016 09:28
Kobiety w branży IT radzą sobie coraz lepiej

Kobiety w branży IT radzą sobie coraz lepiej (Fot. za pixabay.com/Maciej Aniserowicz)

Według danych z 2015 roku rośnie liczna kobiet w branży IT, choć specjalistki od programowania wciąż walczą z dyskryminacją na rynku pracy. - Nie mam wątpliwości, że kobiety w tym środowisku osiągają coraz więcej - komentuje Maciej Aniserowicz, jeden z najpopularniejszych blogerów programistycznych w Polsce.

Kobieta informatyk jest jak świnka morska. Ani świnka, ani morska - to tylko jeden z żartów, które od lat krążą w środowisku informatycznym. Mówi on jednak sporo o tym, jak w wielu firmach myśli się o kobietach - programistkach.

Różne osoby mogą mieć lepsze lub gorsze predyspozycje do pracy w środowisku IT, ale z pewnością na  jakość wykonywanych obowiązków  nie wpływa płeć.

Spotyka się zarówno doskonałe programistki jak i beznadziejnych programistów. Nie ma reguły. I nie ma podstaw, aby się takich doszukiwać. Managerowie i współpracownicy zaczynają dostrzegać, że liczą się tylko kompetencje i doświadczenie. A one nie mają płci - tłumaczy bloger Maciej Aniserowicz.

IT otwiera się na kobiety 

Jak przekonuje twórca najpopularniejszego w Polsce dev-bloga:devstyle.pl. Choć kobiety nadal stanowią mniejszość w branży IT, wszystko wskazuje na to, że wkrótce może się to zmienić. Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Siemens "Potencjał kobiet dla branży technologicznej", opublikowanego w 2015 roku wynika, że choć rośnie liczba kobiet zatrudnionych w STEM, czyli segmentach technologicznych science, technology, engineering and mathematics, to potencjał pań wciąż nie jest w pełni wykorzystany.

Zmiany muszą szybko nastąpić, zwłaszcza, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników będzie coraz większe. Warto więc już teraz podejmować działania, które będą zwalczać szkodliwe stereotypy zniechęcające kobiety do próbowania swoich sił w branży IT - dodaje Maciej Aniserowicz.

Tym bardziej, że ten sektor to perspektywa sporych zarobków i stabilnej pracy.  W Polsce można zauważyć trend zwiększenia zainteresowania młodych kobiet branżą IT. Startują w konkursach, prowadzą blogi, występują na konferencjach. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, zachęcając kolejne dziewczyny do pójścia ich śladem.

Czego programista może nauczyć się od programistki? 

Przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu. Kobieta musi pokonać sporo przeszkód, aby odnaleźć się w tym zawodzie i pokazać swoją wartość. Winne są temu stereotypy i zaszłości kulturowe. Programistki mają w dzisiejszych czasach trudniej - ocenia Maciej Aniserowicz

Z kolei zespoły mieszane wpływają pozytywnie na pracę całej firmy. Różnorodna grupa będzie bardziej kreatywna i produktywna niż zespół jednopłciowy, niezależnie od tego, czy patrzymy na samych mężczyzn czy same kobiety. Mężczyźni i kobiety równoważą się. Nieco inaczej podchodzą do codziennych wyzwań, kierują się innymi emocjami. To bardzo pomaga - spojrzeć na problemy projektowe z szerszej perspektywy.
 

Więcej o:
Zobacz także
  • Podziel się