Pijcie kawę póki możecie. Krzewy kawowca wymierają

mif
05.09.2016 10:48
Eksperci przewidują, że do 2080 roku rośliny kawowca wymrą, a już wkrótce kawosze zaczną zauważać zmianę smaku i aromatu. Kawa będzie coraz droższa i mniej dostępna.

Australijski instytut badający klimat (The Climate Institute) na początku września opublikował raport dotyczący wpływu globalnego ocieplenia na krzewy kawowca.

Jeśli wzrost temperatury będzie postępował tak jak przez ostatnie dziesięciolecia, eksperci przewidują, że rośliny całkowicie wymrą do 2080 roku, a do 2050 roku powierzchnia pól uprawnych krzewów kawowca zmniejszy się aż o 50 proc.

W raporcie czytamy, że już niedługo wzrost temperatury wpłynie na jakość kawy, a konsumenci na całym świecie zaczną zauważać zmianę smaku i aromatu. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów kawa z roku na rok będzie coraz droższa i mniej dostępna.

Badania australijskiego instytutu powinny zaniepokoić szczególnie Polaków, którzy zajmują 11 miejsce w światowym rankingu spożywania kawy. Pobudzający napój regularnie pije ok. 90 proc. dorosłych, czyli 25 mln ludzi. Przeciętny Polak wypija kawę z trzech kilogramów ziaren rocznie.

Pierwsze miejsce na świecie zajmują Amerykanie, zaraz za nimi Niemcy i Brazylijczycy.

 

Zobacz także
  • Podziel się