18-latek z Polski zwycięzcą Eurowizji. Łukasz został najlepszym muzykiem-instrumentalistą w Europie

mif
05.09.2016 13:09
Instagram

Instagram

Łukasz Dyczko, 18-latek z Gorlic, został laureatem Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Chłopak wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina.

W sobotę (03.09) w Kolonii odbył się finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition).18-letni Łukasz Dyczko z Gorlic wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" autorstwa Andre Waigneina, która okazała się zwycięskim utworem. 

Nastolatek został okrzyknięty najlepszym młodym muzykiem-instrumentalistą w Europie.

 

 

- To spore zaskoczenie dla saksofonisty, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze w historii Eurowizji, by saksofon zwyciężył. A to się stało - powiedział Łukasz na antenie TVN24.

Drugie miejsce zdobył Robert Bily z Czech, a trzecie Dominik Wagner z Austrii.

 

 

- Myślę, że najtrudniejsza rzecz to jest psychika. Trzeba do takiego konkursu nie tylko podejść od strony technicznej, to nie jest najważniejsze. Taki konkurs wymaga wielkiego skupienia i wielkiej świeżości, myślę, że on weryfikuje zdobyte doświadczenie - skomentował nastolatek.

 

 

Konkurs odbywa się od 1982 roku, co dwa lata i uczestniczą w nim młodzi wykonawcy muzyki poważnej. Łukasz Dyczko jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków. W 1992 roku pierwsze miejsce zdobył skrzypek Bartłomiej Nizioł, a w 2000 roku pianista Stanisław Drzewiecki.

Zobacz także
  • Podziel się