Dzieci i małżeństwo szczęścia nie dają? Zaskakujące wyniki badań

jk
12.09.2016 11:16

Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta

Wydawałoby się, że rodzina powinna dawać radość. A jednak z badań wynika, że w Polsce najszczęśliwsi czują się młodzi, bezdzietni Polacy, w związkach nieformalnych z krótkim stażem

„Czy czujesz się szczęśliwy?” - na to pytanie „zdecydowanie tak” – odpowiedziało 56 proc. osób bez dzieci, 49 proc. z dziećmi i 47 proc. posiadających zarówno dzieci jak i wnuki – wynika z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor.

Najszczęśliwsi czują się ludzie młodzi, w wieku od 25 do 34 lat, częściej mężczyźni niż kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, pozostające w związkach nieformalnych, ze stażem krótszym niż dwa lata.

Im dłużej pary są razem - zarówno w dłuższych związkach formalnych jak i nieformalnych - poczucie szczęścia mija. Gdy staż związku przekracza dwa lata, w małżeństwach odsetek ten maleje z 59 proc. do 50 proc., a wśród par bez aktu ślubu obniża się jeszcze bardziej, bo z 65 do 47 proc.

BIG Infomonitor uważa, że przyczyną takich wyników mogą być finanse, a dokładnie trudności i troski wynikające z utrzymania rodziny. Z wyliczeń wynika, że wychowanie dziecka do 15 roku życia kosztuje ponad 109 tys. zł

mat pras

 

Zobacz także
  • Podziel się