Nie ma narzędzi do zbadania jego inteligencji. Genialny 9-latek rozpocznie studia na politechnice

Marianna Fijewska
13.09.2016 14:25

WOJCIECH PACEWICZ Facebook

Inteligencja 9-letniego Kamila osiągnęła poziom akademicki, a rozwój jego umysłu pozostaje zagadką dla naukowców. Chłopiec rozwiązuje zaawansowane równania i buduje roboty. W październiku rozpocznie studia na Politechnice Lubelskiej

Kamil Wroński ma dziewięć lat i mieszka w Lublinie razem z rodzicami. Kiedy miał półtora roku mówił już pełnymi zdaniami. W przedszkolu nauczył się obliczać procenty i ułamki, w wieku czterech lat wygrał konkurs na robota z klocków lego, choć podkreślił, jak bardzo ograniczała go niedokładność Lego Technic. Kiedy miał siedem lat, zbudował robota odbijającego się od ścian, a we wtorek (13.09) otrzymał nagrodę za najoryginalniejszą konstrukcję z plastiku, którą już wkrótce będzie prezentował na profesjonalnych targach Energetab w Bielsku-Białej.
Nauczyciele Kamila nie wiedzieli, jak postępować, wszystkie zadania były dla niego za łatwe i jasne było, że chłopiec nie mieści się w programie edukacyjnym.
- Poszliśmy z nim do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Powiedziano nam, że nie ma narzędzi do wykonania wiarygodnych badań nad poziomem jego inteligencji. Umiejętności i wiedza były nieadekwatne do wieku - powiedział tata Kamila, któremu zasugerowano zapisanie syna na zajęcia akademickie.
Niedługo potem rodzice chłopca podpisali porozumienie z Politechniką Lubelską i
Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej. UMCS ma monitorować potrzeby emocjonalne chłopca, a Politechnika Lubelska dbać o jego rozwój. - Dla nas to bardzo ważne, żeby dziecko było dalej dzieckiem - skomentował tata Kamila.

 


- Najbardziej chciałbym skonstruować teleport. Wystarczy wiedzieć, jak się zakrzywia
czasoprzestrzeń i gotowe! Potem R2D2 i BB-8, dwa najważniejsze droidy ze Star Wars - mówi Kamil, który od października rozpocznie zajęcia z mechatroniki na Wydziale
Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Chłopiec jest najmłodszym studentem w Polsce.

 
Zobacz także
  • Podziel się