"Bóg stworzył piwo", czyli Muzeum Tyskich Browarów Książęcych zaprasza

opr. gabor
15.09.2016 17:02
Beerfest w Parku Śląskim

Beerfest w Parku Śląskim (KAMILA KOTUSZ)

Są tacy, którzy wierzą, że Bóg najpierw stworzył piwo, a dopiero z niego wydzielił wodę - można przeczytać na stronie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

Same browary to miejsce wyjątkowe, ponieważ warzy się w nim piwo od blisko czterystu lat. Tym samym browar stał się świadkiem wielu wynalazków, rewolucji, wojen, wspaniałych postaci i pomysłów, które zmieniły świat.

Najstarsze wzmianki o tradycji warzenia piwa w Tychach pochodzą z początków XVII wieku. W 1629 r. w dokumencie będącym wyliczeniem majątku dolnośląskiego rodu Promnitzów pojawia się wzmianka o browarze w Tychach. Tę datę długo uważano za początek browarów tyskich. Jednak najprawdopodobniej tradycje piwowarskie w Tychach są jeszcze starsze. Informacje o warzeniu piwa w majątku Promnitzów zawiera roczna księga dochodów pochodząca z 1613 r.

W Muzeum Tyskich Browarów Książęcych można jednak dowiedzieć się nie tylko o lokalnym browarze, ale o całej historii browarnictwa, która jest niezwykle długa. Pierwsze udokumentowane ślady warzenia piwa pochodzą z czasów cywilizacji sumeryjskiej, na terytorium dzisiejszego Iraku. Archeolodzy odkryli tam duże, gliniane pojemniki z okresu ok. 6500 r. p.n.e. przypominające kadzie warzelne.

Z czasem piwo przywędrowało z kupcami na kontynent europejski, choć cywilizacje grecka i rzymska preferowały wino, zwłaszcza po uznaniu przez chrześcijaństwo wina za napój uświęcony. Piwowarstwo, aż do średniowiecza, rozwijało się głównie w krajach Europy północnej. Przełomem było to, że średniowieczne klasztory, będące centrami kultury i sztuki, stały się także ośrodkami piwowarstwa.

Tyskie Beerfest 2016

Z browarnictwem nieodłącznie związane jest biesiadowanie. W ostatni weekend wakacji Park Śląski w Chorzowie wypełniły tłumy, które wspólnie bawiły się na koncertach gwiazd muzyki rozrywkowej oraz przy tradycyjnych śląskich szlagierach. Ślązacy przez trzy dni tegorocznego Beerfestu pokazali, co to znaczy „Biesiadować po naszymu”. Była to 16. edycja piwnego święta organizowanego przez Tyskie.

  • Podziel się