Z rurek PCV i folii zbudowali planetarium. Licealiści ze Słupska zachwycili amerykańskich naukowców, teraz apelują o pomoc

Marianna Fijewska
22.09.2016 13:06
Facebook/ Uczniowskie planetarium ze Słupska

Facebook/ Uczniowskie planetarium ze Słupska

Po zaprezentowaniu mobilnego planetarium uczniowie słupskiego liceum zostali zaproszeni na prestiżową konferencje organizowaną przez Uniwersytet Stanforda. Wyjazd kosztuje 50 tys. złotych. Licealiści proszą o wsparcie wszystkich Polaków.

W czerwcu uczniowie z klasy matematyczno-fizycznej z I LO w Słupsku wystąpili na konferencji naukowej IPS w Centrum Nauki Kopernik. Zaprezentowali mobilne planetarium zbudowane z powszechnie dostępnych produktów - folii budowlanej, spadochronu, rurek PCV, wentylatora i lustra.  Planetarium ma 6 metrów średnicy i wbudowany system wentylacyjny, a rozłożenie go zajmuje tylko 1,5 godziny.

Uczniowie zrobili ogromne wrażenie na publiczności, a wieść o ich innowacyjnym pomyśle rozeszła się po świecie.

Na początku września dostali propozycje wystąpienia na prestiżowej konferencji FAB LEARN organizowanej przez Uniwersytet Stanforda. Konferencja dotyczy nowoczesnych metod i narzędzi, które mogą być stosowane w edukacji.

Amerykańscy naukowcy poprosili, aby uczniowie podczas pięciogodzinnego występu od zera, razem z gośćmi zbudowali planetarium.

- To niecodzienna sytuacja. Pięciu licealistów z Polski będzie uczyło nauczycieli. Amerykanie lubią takie innowacje, a dla naszej młodzieży to będzie niepowtarzalna okazja - mówi dr Mirosław Brozis, który uczy fizyki w słupskim liceum.

 

 

 

Niestety,  nie wiadomo czy uczniowie będą mogli wykorzystać życiową szansę. Koszt wyjazdu na konferencję wynosi w sumie 50 tys. złotych. Licealiści nie są w stanie z własnej kieszeni zapłacić za bilety i pobyt w Stanach, szkoła nie ma pieniędzy na dofinansowanie projektu, a władze miasta poprzestały na pokryciu kosztów części do budowy planetarium (ok. 1000 zł).

Uczniowie założyli oficjalne konto (Facebook/ Uczniowskie planetarium ze Słupska) i rozpoczęli akcje crowdfundingową.

- Wierzymy, że wasza dobra wola pozwoli na rozwój i spełnienie naszych marzeń, jak i promocje pomysłów polskiej młodzieży na arenie międzynarodowej - apelują.

W zamian za wsparcie finansowe licealiści proponują m.in. bezpłatne pokazy w miastach, z których pochodzą wpłacający i zaproszenie na wspólny obiad.

Zobacz także
  • Podziel się