"Czarny poniedziałek" w Warszawie. Gdzie odbędą się protesty?

szykru
03.10.2016 09:04
Strajk kobiet w Warszawie

Strajk kobiet w Warszawie (Fot. Tomasz Golonko)

"Czarny poniedziałek", czyli strajk kobiet przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej, odbywa się w całej Polsce. Jak protest kobiet będzie wyglądał w stolicy?

Spontaniczna akcja jest reakcją na projekt "Stop Aborcji", wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W ub. tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji, jednocześnie odrzucając w pierwszym czytaniu projekt, który miał zliberalizować obowiązujące przepisy. 

ZOBACZ: "Czarny protest" w Warszawie. Kobiety utworzy "ścianę furii" przed siedzibą PiS

Wiele kobiet nie zgadza się na całkowite zakazanie aborcji dlatego, wzorem pań z Islandii, w całym kraju organizowane są strajki pań. W ramach "czarnego poniedziałku" w Warszawie będą demonstracje, pikiety, manifestacje czy otwarte spotkania.

Oto lista wydarzeń w stolicy:

 • O godz. 8:30 na rogu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej zacznie się pierwsza pikieta. Potrwa do godz. 15.
 • Od godz. 10:00 przed biurem PiS przy Nowogrodzkiej 84/86 kobiety w czerni stworzą "żywy łańcuch". Będą blokować wejście do budynku. Organizatorki nazwały wydarzenie "Ścianą furii".
 • Od godz. 12 do 15 na placu Powstańców Warszawy odbędzie się czytanie książki Kathy Pollitt "Pro: odzyskajmy prawo do aborcji".
 • Od godz. 9:30 do 18 w Instytucie Kultury Polskiej UW utworzony zostanie "Kobiecy pokój". Będą wykłady, prezentacje, filmy wyreżyserowane przez kobiety i o kobietach, czytanie "Własnego pokoju" Virginii Woolf. "Będziemy jeść słodycze i pić kawę. Będziemy włączać się w akcje strajkowe na terenie UW i na ulicach. Będziemy na czarno" - piszą organizatorki.
 • W godz. 9-15 Państwomiasto zaprasza do swojej siedziby przy Andersa 29, gdzie organizuje wspólną przestrzeń dla kobiet. O godz. 15 przemarsz na manifestację na pl. Zamkowy.
 • Od godz. 11 pl. Defilad staje się przestrzenią różnych wydarzeń i protestu przeciwko próbom odebrania kobietom ich praw. "Mówimy głośne NIE! projektowi ustawy Stop Aborcji. Mówimy TAK! dla wyboru, możliwości samostanowienia! - piszą organizatorki. O godz. 15 zapraszają na wspólny spacer na pl. Zamkowy.
 • Między godz. 11 a 15 uczestniczki strajku będą mogły zjeść kanapki i napić się kawy w galerii Studio, która mieści się w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki.
 • Od godz. 11 do 13 na Polu Mokotowskim kobiety w czarnych kostiumach będą ćwiczyć i zagrzewać się do walki z Anną Dziedzic z Fit Mom. Zbiórka koło placu zabaw od ul. Batorego.
 • Centrum Praw Kobiet przy ul. Wilczej 60, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przy ul. Nowolipie 13/15 i Kongres Kobiet przy Mokotowskiej 17/33 organizują dzień otwarty w godz. 11-15. Można się dowiedzieć więcej o prawach kobiet.
 • O godz. 12 w galerii MiTo Anna Dziewit-Meller będzie mówić o "czarnych książkach".
 • O godz. 15 główna manifestacja na pl. Zamkowym. "Nie ma zgody na tak restrykcyjne prawo dotyczące aborcji, średniowiecze już za nami, ta ustawa jest barbarzyńska, tu chodzi o nasze życie i zdrowie fizyczne oraz psychiczne" - piszą organizatorki.
Zobacz także
 • Podziel się