Pieniądze to dziś główna motywacja dla 88 proc. pracujących żaków. Dopiero w drugiej kolejności chęć zdobycia doświadczenia wymienia 55 proc. Co ciekawe z badania wynika, że dla co czwartego studenta motywacją do pracy była również duża ilość wolnego czasu – wynika z badania Jobsquare.pl, przeprowadzonego przez pracownię SW Research na ogólnopolskiej grupie studentów w sześciu największych ośrodkach akademickich. Badanie przeprowadzono w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście, Krakowie i Poznaniu.
Największe zarobki w Warszawie, najniższe w Poznaniu
Studenci, choć mają nadzieję na pracę w zawodzie, to w trakcie studiów szukają szybkiego zatrudnienia. Większość badanych zadeklarowała, że podejmując studencką pracę wiąże się z takimi branżami jak: gastronomia, handel i produkcja. Średnio 1809 złotych na rękę ze średnią stawką godzinową 14 złotych netto. W Warszawie, gdzie zarobki są najwyższe, student bierze do kieszeni średnio 2370 złotych. To o 1100 złotych więcej niż w ostatnim Poznaniu, gdzie średnia pensja żaka wynosi 1190 złotych.
Ponad 30 godzin tygodniowo w pracy
– Zmienia się model pracy. Studenci nie szukają dziś przepustki do kariery, tylko źródła finansowania na doraźne potrzeby – tłumaczy Marcin Fiedziukiewicz twórca aplikacji kojarzącej pracowników i pracodawców Jobsquare. Niezależnie od miasta studenci pracują ponad 30 godzin tygodniowo. Oprócz pieniędzy dla studentów liczy się atmosfera pracy a dopiero potem możliwość rozwoju zawodowego.